Čistá hodnota majetku 400 nejbohatších Američanů za poslední rok stoupla o 13 procent na 1,7 bilionu dolarů (zhruba 32,4 bilionu korun). V průměru na jednoho to činí rekordních 4,2 miliardy dolarů (necelých 80 miliard korun).

Seznamu nejbohatších Američanů, který zveřejnil časopis Forbes, již 19. rokem za sebou vévodí Bill Gates, zakladatel softwarového gigantu Microsoft.

Celkově hodnota čistého jmění skupiny nejbohatších Američanů odpovídá osmině celé ekonomiky Spojených států. Růst majetku o 13 procent je však mnohem vyšší, než celkový růst americké ekonomiky, což rozšiřuje propast mezi bohatými a chudými.

TOP 10 (v mld. USD)

1. Bill Gates 66 

2. Warren Buffett 46 

3. Larry Ellison 41 

4.-5. Charles Koch 31 

4.-5. David Koch 31 

6. Christy Waltonová & rodina 27,9 

7. Jim Walton 26,8 

8. Alice Waltonová 26,3 

9. S. Robson Walton 26,1 

10. Michael Bloomberg 25 

Majetek Gatese se loni zvýšil o sedm miliard na 66 miliard USD. Za ním se s majetkem 46 miliard dolarů umístil šéf společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett. Třetí skončil šéf výrobce softwaru Oracle Larry Ellison, který loni zaznamenal také nejvyšší růst hodnoty majetku, a pětici nejbohatších Američanů uzavírají bratři Charles a David Kochovi, kterým patří energetický a chemický konglomerát Koch Industries. Pořadí v první pětce je stejné jako loni, dodal Forbes.

Z první desítky největších boháčů vypadla dvě významná jména. Je to kasinový magnát Sheldon Adelson a finančník George Soros. Neúspěšný vstup sociální sítě Facebook Inc. na burzu se také podepsal na hodnotě majetku zakladatele a ředitele firmy Marka Zuckerberga. Čistá hodnota jeho majetku se snížila o 8,1 miliardy USD, což byl nejvyšší propad ze všech, na 9,4 miliardy USD a Zuckerberg klesl na 36. pozici ze 14. místa před rokem, napsala agentura Reuters.

Nejmladším na seznamu je spoluzakladatel Facebooku Dustin Moskovitz, kterému je 28 let. Naopak nejstarším je 97letý David Rockefeller, vnuk ropného barona Johna D. Rockefellera. V seznamu je 45 žen, o tři více než před rokem. Nejvýše postavenou ženou je Christy Waltonová z maloobchodní firmy Wal-Mart, která obsadila šestou příčku.

Nejvíce bohatých ze seznamu žije v Kalifornii, a to 87. Následují státy New York, Texas, Florida a Illinois. Z jednotlivých měst lákají nejvíce bohaté New York, San Francisco, Dallas, Los Angeles a Houston.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru