Investiční banky by mohly během příštích pěti let zrušit až 75 000 pracovních míst kvůli negativním dopadům dluhové krize v eurozóně a přísnějším regulačním předpisům na tržby a ziskovost.

Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Roland Berger Strategy Consultants.

Zaniknout by tak podle studie mohlo až 15 procent ze současných 500 000 pracovních míst v investičním bankovnictví. Studie rovněž předpokládá, že celosvětové tržby v tomto sektoru letos klesnou o 15 procent.

Větší investiční banky by se podle studie měly před poklesem příjmů chránit posilováním aktivit na rozvíjejících se trzích. Menší hráči by se pak měli soustředit na specifické produkty či zákazníky.

"Investiční banky by měly své dlouhodobé růstové vyhlídky více spojit s Asií, Jižní Amerikou a východní Evropou," uvedl jeden z autorů studie.

Zisky investičních bank v letošním prvním pololetí meziročně klesly v důsledku nižších příjmů z obchodování s akciemi, což podtrhuje hrozbu výrazného propouštění, napsala agentura Reuters.

Podle výzkumné skupiny Coalition se tržby deseti největších světových investičních bank v pololetí propadly o více než sedm procent na 86 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru