Sám žil několik let na Ukrajině, kde jsou úmrtí kvůli nekvalitnímu alkoholu takřka na denním pořádku. O to víc ho vlna otrav metylalkoholem v Česku překvapila.

"Něco takového jsem nečekal. Nejdůležitější nyní je, aby se ochránili spotřebitelé," říká v rozhovoru generální ředitel velkoobchodů Makro Axel Hluchy. Zároveň ale přiznává, že dopady pociťuje už i Makro a všem zúčastněným vznikají prohibicí velké škody.

Co říkáte k vyhlášení prohibice v Česku?

Nejdůležitější je, aby se ochránilo zdraví obyvatel. Musím říct, že jsem dlouho pracoval na Ukrajině a tam je každodenním tématem, že lidé umírají na otravu alkoholem. Že to tady nabere takových dimenzí, je velmi smutné a všechny to překvapilo. Je důležité, aby úřady podnikly všechny nutné kroky, našly a zajistily zdroj metylalkoholu.

Jaké vnímáte dopady v Makru?

Nás se to také týká. V lihovinách máme o 80 procent nižší obrat, protože většina značek má prostě větší obsah alkoholu než do těch povolených 20 procent. Všem zúčastněným, dovozcům, výrobcům, obchodníkům i velkoobchodům vznikají relativně velké škody. Ale nejprve se musí vyjasnit, co je příčinou, kde je pramen tohohle alkoholu a prioritou je bezpečnost lidí. Musí se vypracovat dlouhodobý koncept, jak taková opatření opravdu dlouhodobě zavést a zabránit dostávání pančovaného alkoholu do oběhu. Myslím, že zhruba 20 procent celkové spotřeby alkoholu v Česku pochází z podezřelých zdrojů. A to je pro zemi, která patří k EU, překvapivě vysoko.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru