Na ostrově Wallasea východně od Londýna začali dělníci budovat mokřad, který se má stát největší uměle vytvořenou přírodní rezervací v Evropě.

V pondělí o tom informoval server BBC News, podle kterého se 670 hektarů zemědělsky využívané půdy promění v mokřiny, laguny a mělčiny, které by se v budoucnu měly stát útočištěm stěhovavých ptáků a říčních i mořských živočichů.

Reportáž BBC z ostrova v angličtině můžete zhlédnout ZDE.

Kvůli vzniku rezervace se přesunula hlouběji do vnitrozemí ostrova hráz, která chrání pevninu před mořem. Původní hráz už dělníci částečně prolomili, aby do vybraného území vpustili mořskou vodu, další prolomení hrází se plánuje na rok 2015.

Celá rezervace bude podle britských úřadů dokončena v roce 2020 a náklady na její vybudování dosáhnou 50 milionů liber (1,5 miliardy korun).

Vzhledem k tomu, že se část území vybraného pro rezervaci nachází pod úrovní hladiny moře, začnou dělníci zavážet oblast zeminou.

Půda z vykopaného tunelu

Využijí k tomu vytěžený podklad, který zbude po konstrukci tunelů železničního spojení mezi východním a západním Londýnem.

Britští ekologové doufají, že se nová přírodní rezervace stane útočištěm pro tažné ptáky. Předpokládají také, že se mokřad, v němž se bude mísit voda řeky Crouch s mořskou vodou, stane přirozeným životním prostředím ryb, zejména pro okouny, sledě či platýse.

Mapa oblasti kolem Londýna s vyznačeným ostrovem Wallasea (Zdroj: Googlemaps.com) Ostrov Wallasea