Přestože bylo o současné krizi a jejím původu napsáno mnoho studií a analýz, jež poměrně jasně ukazují na příčiny, existují také desítky "alternativních" vysvětlení.

Společným jmenovatelem všech konspiračních teorií vysvětlujících příčiny ekonomické krize je jedno tvrzení: nic nebyla náhoda, finanční krize byla vyvolána záměrně. Liší se však míra paranoii, která určuje spouštěče krize a jejich motivy.

Například ve Spojených státech je velmi populární spiklenecká teorie, podle níž hypoteční a posléze finanční krizi vymysleli bankéři ze společnosti Goldman Sachs. Důkazem mají být miliardové zisky, které v době krachů bank i firem tato finanční instituce vydělala (viz box). Podle jiných jde ale spiknutí ještě dále: celá krize je dílem americké centrální banky (Fed), která je ze zákulisí řízena temnými spolky židovských, především finančnických rodin. Ty měly na krizi vydělat miliardy dolarů mimo jiné tím, že sázely na propady finančních trhů.

Německo jako manipulátor?

Také pro evropskou dluhovou krizi existuje několik vysvětlení. Ta zpochybňují oficiální verzi o předlužení států, které se kvůli finanční krizi ukázalo být nezvladatelným. Podle jedněch autorů konspiračních teorií stojí za celou evropskou krizí Německo se svojí neutuchající touhou ovládnout starý kontinent. Podle jiných jde opět o spiknutí bankéřů, u něhož se nitky sbíhají, kde jinde než v centrále Goldman Sachs.

Jasným důkazem, že za problémy jihoevropských zemí stojí spiknutí bankéřů včetně těch z Evropské centrální banky, má být fakt, že krize v Řecku i Itálii sestřelila z křesla premiéry vzešlé z voleb. Ti byli posléze nahrazeni úřednickými šéfy kabinetu. V případě Řecka jde o Lukase Papadimose, který dříve působil jako šéf řecké centrální banky a posléze také v Evropské centrální bance. V Itálii zase do křesla ministerského předsedy usedl Mario Monti, dříve pracující jako mezinárodní poradce nejzlejší ze všech bank - Goldman Sachs.

Jinak řečeno - kvůli krizi se podařilo sesadit stávající politické vedení zemí a nahradit je "vlastními" lidmi. Ti nyní mají kormidlovat dění směrem, které určují temné postavy v pozadí. Celé spiknutí pak přímo z čela Evropské centrální banky dozoruje její guvernér Mario Draghi. I on totiž na začátku století působil tři roky ve vysoké pozici v Goldman Sachs.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru