Hospodářská komora má českým podnikatelům co vysvětlovat. Čelí totiž podezření, že si za účast v podnikatelské misi bezdůvodně účtovala desítky tisíc korun, i když náklady na její uspořádání byly výrazně nižší.

Konkrétně jde podle zjištění týdeníku Ekonom o cestu v rámci oficiální návštěvy ministra zahraničí Karla Schwarzenberga do Bahrajnu a Kataru z letošního ledna.

Podnikatelé za tuto čtyřdenní pracovní cestu platili bezmála 50 tisíc. A to přesto, že prakticky všechny náklady - ubytování, tlumočnické služby či pronájem jednacích místností - byly kryté hostitelskou stranou. Výprava navíc cestovala spolu s ministrem vládním speciálem, a tak i přeprava do obou zemí a zpět do Prahy byla, či měla být, pro všechny účastníky zdarma.

Bydlení, letadlo, tlumočení?

"Hospodářské komoře jsme za cestu platili. V mém případě to bylo, pokud si vzpomínám, přes 40 tisíc korun. O tom, že by náklady měla platit hostitelská strana, jsem nic neslyšel. Zaplatil jsem požadovanou sumu a pak už vše v rámci cesty bylo zdarma. Samozřejmě kromě výdajů, jako je pití v baru," řekl Ekonomu Petr Jirkův ze společnosti Developer CZ.

S žádostí o vyjádření se týdeník Ekonom obrátil i na Hospodářskou komoru. Ta se po opakované urgenci ke konkrétnímu podezření na nesoulad mezi účtovanými náklady a skutečností při misi do Bahrajnu a Kataru vyjádřila prostřednictvím své mluvčí Lenky Vodné pouze stručně: "Informace se nezakládají na pravdě."

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru