Plán americké centrální banky (FED) razantně podpořit ekonomiku dalším kolem měnové stimulace rozveselil investory na celém světě.

Po amerických akciích, které vystoupaly na několikaleté rekordy, nastal i pohyb na asijských burzách. Také evropské akciové trhy začaly v pátek dopoledne růstem.

Pozadu nezůstává ani pražská burza. Ta se dopoledne dostala na nejvyšší hodnotu od června, když index PX získal téměř o 1,9 procenta víc. Nejvíc roste , rychle stoupá také , daří se ale i akciím .

Souhrnný index západoevropských akciových trhů FTSEurofirst 300 prokázal růst o 1,2 procenta na 1119,6 bodu, a dostal se tak na maximum za posledních 14 měsíců.

Burzy rostou v celé Evropě, a kopírují tak spokojenost, která v noci zavládla i na asijských akciových trzích. Nejlépe se daří akciím bank, ale rostou i akcie společností v surovinovém sektoru, které jsou silně navázané na vývoj globální ekonomiky.

Šéf Fedu Ben Bernanke ve čtvrtek večer řekl, že centrální banka bude nakupovat hypoteční cenné papíry za zhruba 40 miliard dolarů (750 miliard Kč) měsíčně a že v nákupech  bude pokračovat, dokud se podstatně nezlepší situace na trhu práce.

Fed také uvedl, že své úrokové sazby, které jsou od finanční krize téměř na nule, zřejmě nezvýší minimálně do poloviny roku 2015.

"Trh je nyní zahlcen penězi. Nastává přesun od potravin a dalších defenzivních akcií k akciím cyklických sektorů a bank, který může trvat šest měsíců," komentoval vývoj Justin Haque z makléřské firmy Hobart Capital Markets.

Zatímco akcie rostou, americký dolar reagoval na chystanou "záplavu" peněz z centrální banky oslabením. Jeho kurz vůči euru se propadl na nové minimum za více než čtyři měsíce a proti japonskému jenu sestoupil na nové sedmiměsíční minimum. V Japonsku tak nyní investoři čekají, jestli krok ECB a Fedu napodobí kvůli posilování jenu také Bank of Japan.