Americká centrální banka (Fed) zahajuje třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování (QE3), tedy bude skupovat státní dluh a riziková aktiva, aby podpořila hospodářský růst a tvorbu pracovních příležitostí.

A může se jednat o QE, které bude masivního rozsahu.

Fed po dvoudenní schůzce svého měnového výboru oznámil, že bude nakupovat státní dluhopisy a cenné papíry kryté hypotékami, za které ručí stát, tempem 40 miliard dolarů měsíčně.

Cílem je stlačit vzdálenější konec výnosové křivky, jinými slovy dosáhnout toho, že se sníží dlouhodobé úrokové sazby. To by mělo podpořit refinancování úvěrů a investice.

Fed nestanovil žádný limit, do kterého bude nakupovat dluhopisy, šéf centrální banky Ben Bernanke naopak řekl, že nákupy dluhopisů budou pokračovat tak dlouho, dokud nebude ekonomika v pořádku.

Během dvou předchozích kol "natiskl" do ekonomiky více než dva biliony dolarů (asi 38 bilionů Kč).

Fed zároveň uvedl, že ponechá sazby na historických minimech poblíž nuly nejméně do poloviny roku 2015.

"Abychom podpořili silnější hospodářské oživení a zasadili se o to, že inflace se postupně dostane na hodnoty, které odpovídají našemu duálnímu mandátu, rozhodl se výbor zvýšit kvantitativní uvolňování měnové politiky nákupem dalších státních dluhopisů v objemu 40 miliard dolarů měsíčně," stojí ve sdělení měnového výboru, který má za sebou dvoudenní zasedání.

Bernanke zároveň odmítl, že by takto pomáhal prezidentovi Baracku Obamovi ke znovuzvolení.

Ceny akcií se po oznámení vydaly vzhůru a hlavní indexy přidávaly téměř jedno procento. Index S&P 500 se tak pohyboval kolem 1450 bodů. Během dne se indexy pohybovaly kolem nuly nebo jen v mírném zisku. Dolar naopak vůči ostatním měnám oslabil.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru