Tuzemský hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně klesl o 0,2 procenta. Ve zpřesněném odhadu to v pátek oznámil Český statistický úřad.

Česká ekonomika tak zůstává v recesi. Ta nastává, pokud ekonomika mezičtvrtletně klesne dva kvartály po sobě, tuzemský HDP vykázal třetí pokles. Meziročně HDP klesl o procento.

Ekonomiku zachraňuje poptávka ze zahraničí

"Výkonnost ekonomiky měřená meziročním a mezičtvrtletním vývojem HDP se ve 2. čtvrtletí snížila především v důsledku pokračujícího poklesu domácí poptávky, který nárůst přebytku zahraničního obchodu nestačil nahradit. S tímto problémem, který se postupně prohlubuje, se ekonomika potýká již více než rok," uvedl ČSÚ.

,,Domácí poptávka meziročně klesla o 3,3 % a v porovnání s prvním čtvrtletím o 1,1 %. Takový pokles je zásadní ranou pro celou ekonomiku. Mzdy nestíhají dohánět ceny, které rostou hlavně u nezbytných výdajů, jako jsou potraviny nebo bydlení," zhodnotil dnešní údaje analytik Home Creditu Michal Kozub.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


,,Jedinou pozitivní zprávou na celém výsledku je, že Česko se drží nad vodou díky zahraničnímu obchodu," potvrzuje Kozub statistiky ČSÚ.

Statistici zároveň upřesnili pokles HDP za letošní první čtvrtletí. V meziročním srovnání z 0,7 procenta na 0,5 procenta a mezičtvrtletně z 0,8 procenta na 0,6 procenta.

V úhrnu za první pololetí HDP meziročně klesl o 0,8 procenta.

Na nabídkové straně ekonomiky klesla hrubá přidaná hodnota (HPH) meziročně o 0,3 procenta. Prohlubující se pokles HPH postihl stavebnictví, kde se HPH meziročně snížila o více než deset procent. Výrazně horší výsledky meziročně zaznamenala i odvětví obchod motorovými vozidly, maloobchod, telekomunikace a pojišťovnictví. 

Negativně ovlivnily meziroční vývoj HDP daně z produktů, kde celkový pokles ve stálých cenách o 5,9 procenta způsobila především jejich hlavní složka, daň z přidané hodnoty.

,,V eurozóně by měla recese trvat až do konce letošního roku, nicméně s velmi rozdílným vývojem v jednotlivých zemích. Například naším největším obchodním partnerům, Slovensku a Německu, se doposud dařilo. Pokud předchozí čtvrtletí nebudou postupně revidována nahoru, česká ekonomika letos v průměru poklesne okolo 1 %. Příští rok pak očekáváme pouze mírné oživení," odhaduje budoucí vývoj analytik Komerční banky Jiří Škop.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru