Čeští výrobci obráběcích a tvářecích strojů zažívají v letošním roce nebývalé žně. Podle ředitele Svazu strojírenské technologie Petra Zemánka přinese letošek rekord.

"Budeme se pohybovat nad předkrizovým rokem 2008, což byl zatím nejvyšší dosažený bod," vyzdvihuje Zemánek. Strojírenská produkce míří téměř z devadesáti procent na vývoz.

Ministr průmysl a obchodu Martin Kuba připomíná, že loni činil export obráběcích a tvářecích strojů téměř 13 miliard korun, z toho asi 12 miliard připadlo na stroje obráběcí.

"Pokud se dostaneme o očekávaných pět procent nad úroveň roku 2008, znamenalo by to nárůst exportu o zhruba 35 procent proti roku 2010 a asi o 14 procent proti roku 2011," doplňuje Zemánek.

Výrobci ovšem musejí doufat, že do konce roku nedojde k žádnému drtivému zemětřesení, pokud jde o euro, Řecko či Itálii. Také se samozřejmě může stát, že některé velké zakázky, s jejichž realizací zatím vývozci počítají do konce tohoto roku, sklouznou do roku příštího.

"Ale zatím všechno nasvědčuje tomu, že opravdu máme našlápnuto k rekordu," zdůrazňuje Zemánek.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru