Když ho v červnu 2010 prezident Václav Klaus jmenoval na šest let do čela České národní banky, zlé jazyky tvrdily, že si prezident vybral Miroslava Singera jako svého "oblíbence" kvůli podobným euroskeptickým názorům. Čas skutečně potvrdil, že Miroslav Singer nehoří láskou ke všemu evropskému. V době, kdy je osud společné evropské měny víc než nejistý, by ale snaha guvernéra ČNB o přechod od koruny k euru či bezmyšlenkovité přejímání všemožných evropských regulací a nápadů vyzněly jako čiré šílenství.

Ostatně fakt, že je Singer v čele hlavní finanční instituce v zemi mužem na svém místě, potvrdil dvakrát po sobě i žebříček nejlepších šéfů centrálních bank světa, který sestavuje americký časopis Global Finance. Guvernér ČNB v něm loni i letos dostal dvojku, a zařadil se po bok guvernérů prestižních centrálních bank Švédska, Norska nebo Nového Zélandu. Lepší hodnocení dostali už jen například guvernéři Austrálie, Kanady nebo Tchaj-wanu. Ocenění se odvíjelo od schopnosti centrální banky kontrolovat inflaci či úrokové sazby, což ČNB pod Singerovým vedením zvládala bez problémů. Například hlavní úrokovou sazbu snížila během Singerova mandátu jednou, a to letos v létě na 0,5 procenta. Je to jedna z nejnižších sazeb v Evropě. Šlo o reakci na skomírající česká makroekonomická data - sazba má zlevnit peníze i úvěry pro firmy, a oživit ekonomickou aktivitu.

Do čela cedulové banky Singer nastoupil v nelehké době, kdy Evropa stále není schopna vyřešit problémy svého bankovního sektoru i zadlužení veřejných rozpočtů. Vzhledem k tomu, že český bankovní sektor je i díky dohledu ČNB ve vynikající kondici a hravě splňuje (i převyšuje) požadavky na kapitál nebo likviditu, zněl hlavní úkol jasně: nedovolit zahraničním matkám, aby odčerpávaly z českých finančních ústavů kapitál. ČNB pod Singerovým vedením proto zavedla přísnější opatření a začala kontrolovat toky mezi matkami a dcerami. "Začali jsme s tím, že banky musely pravidelně a často poskytovat údaje o svých obchodech. Pak jsme se s nimi dohodli, že budou oznamovat jen velké transakce, a ty, které se vymykají z dlouhodobého průměru, budou hlásit dopředu," popisuje Singer v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru