Které zprávy dnes doporučuji sledovat:

Atény (Řecko) 11:00 Vývoj nezaměstnanosti v Řecku za červen.

Paříž 11:00 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydá zprávu k výhledu globální ekonomiky. Kompletní pololetní výhled vyjde v listopadu.

Brusel (Belgie) 11:00 Zpřesněná zpráva o vývoji HDP v EU za druhé čtvrtletí.

Berlín (Německo) 12:00 Vývoj průmyslových zakázek za červenec v Německu.

Londýn (Británie) 13:00 Zasedání výboru britské centrální banky, na programu je měnová politika.

Frankfurt nad Mohanem (Německo) 13:45 Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), které se bude zabývat měnovou politikou. Od 14:30 TK prezidenta ECB Maria Draghiho.

Madrid (Španělsko) 14:30 Španělský premiér Mariano Rajoy bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

ECB by měla představit nový plán nákupů dluhopisů

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi by měl dnes představit konkrétní podrobnosti nového plánu nákupů státních dluhopisů. Finanční trhy doufají, že důrazný signál od ECB by mohl zmírnit dluhovou krizi eurozóny. Zasedání bankovní rady ECB se mimořádně zúčastní i předseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker. Chystá se předložit analýzu situace v eurozóně.


Stát chystá obří tendr na drážní komunikace

Stát připravuje tendr na zajištění provozu železničních komunikačních zařízení, jehož vítěz získá kontrakt na čtyři roky za zhruba dvě miliardy korun. Vypsání soutěže se předpokládá na podzim, informuje o tom deník E15. Vítězná firma bude muset železnici zajistit bezchybný provoz například datových, rádiových a telefonních sítí, ale také třeba požární signalizace, hodin nebo informačních tabulí.


Sněmovna nepřehlasovala Senát a neschválila zvýšení DPH

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Vládní koalice ve Sněmovně nedokázala přehlasovat senátní veto a neprosadila stabilizační balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty a další úsporná rozpočtová opatření. Podle ekonomů přinese dnešní rozhodnutí Sněmovny nejistotu podnikatelům ohledně dalšího vývoje daní a zvýší riziko rozpočtového provizoria.


Světová banka jmenovala nového hlavního ekonoma, je z Indie

Nový hlavní Světové banky bude teprve druhým zástupcem z rozvojových zemí na tomto postu. Ind Kaušik Basu byl doposud poradcem indické vlády a na místě hlavního ekonoma nahradí Číňana Justina Lina, jehož funkční období vypršelo 1. června. Rozvojové země dlouho usilují o posílení pozice v rámci Světové banky, jejímž cílem je boj s chudobou, a její sesterské instituce, Mezinárodního měnového fondu.


Americké akcie ve středu uzavřely bez větších změn

Ceny amerických akcií se ve středu výrazněji nezměnily kvůli nejistotě před dnešním zasedáním Evropské centrální banky (ECB). Investoři doufají, že banka poskytne podrobnosti o svém plánu nákupu státních dluhopisů. Dow Jones index stoupl o 0,09 procenta na 13.047,48 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se naopak snížil o 0,11 procenta na 1403,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,19 procenta na 3069,27 bodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru