Evropská centrální banka se rozhodla k nákupům státních dluhopisů evropských krizových zemí. Na tiskové konferenci to řekl prezident Evropské centrální banky Mario Draghi.

Banka je ale bude odkupovat na sekundárním trhu. Nebude to ale jen tak. Banka, která bude chtít pomoct snížit výnosy dluhopisů, bude muset přistoupit na určité podmínky např. ve formě zaručení se za provedení ekonomických reforem.

ECB bude kupovat dluhopisy s kratší splatností v rozmezí od 1 do 3 let.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
6.9.2012 18:32 | Pohled na trhy: Draghi zvedl burzy, zejména pak akcie bank

Akcie na burzách v západní Evropě výrazně zpevnily. K růstu jim pomohlo jednak rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) zahájit nový program nákupu dluhopisů, jednak příznivější statistika ze Spojených států. Hlavní akciové indexy tak jsou nejvýše za posledního půl roku.

Britský index FTSE 100 přidal 2,1 procenta a uzavřel na 5777,34 bodu.Německý DAX zpevnil o 2,91 procenta na 7167,33 bodu.

Prudce vzhůru se vydaly akcie finančních institucí z eurozóny. Tyto banky totiž drží většinu státních dluhopisů nejzadluženějších zemí v regionu.

Souhrnný index bank zpevnil dokonce o 5,6 procenta a je nejvýše za posledních pět měsíců.

6.9.2012 18:10 | Německo si trvá na svém: Nákupy dluhopisů nic nevyřeší

Nákupy státních dluhopisů, k nimž se chystá Evropská centrální banka (ECB), nejsou trvalým řešením krize. Řekl to německý ministr hospodářství Philipp Rösler, podle něhož zůstává prioritou prosazení strukturálních reforem. Ministr tak hodnotil rozhodnutí ECB zahájit nový program pomoci zadluženým zemím. Prospěch z nového programu by měly mít především Itálie a Španělsko.

"Je nanejvýš důležité, aby k nynějšímu dočasnému nákupu dluhopisů byly připojeny i podmínky a pro jednotlivé země co nejdříve stanoveno přesné znění těchto podmínek," řekl krátce po oznámení ECB Rösler, jehož citovala agentura Reuters.

6.9.2012 17:27 | Merkelová s Rajoyem o pomoci Španělsku nejednali

Německá kancléřka Angela Merkelová a španělský premiér Mariano Rajoy o podmínkách pomoci Španělsku nejednali. Oba činitelé to řekli na společné tiskové konferenci po bilaterální schůzce v Madridu.

Obecně se přitom čekalo, že Rajoy bude u Merkelové hledat podporu, aby Němci s pomocí Španělsku souhlasili. Finanční trhy spekulují o tom, že Španělsko bude nuceno o pomoc požádat.

"Až bude něco nového, řeknu vám to," odpověděl Rajoy na otázku, zda se na schůzce jednalo o další pomoci Španělsku.

Madrid si už v červnu dohodl finanční pomoc až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč) pro svůj bankovní sektor. Některé zdroje tvrdí, že Madrid už sonduje i možnosti o větší pomoc pro celou ekonomiku, oficiální místa to ale nepotvrdila.

6.9.2012 16:48 | Bill Gross: Program ECB situaci stabilizuje, ozdravení eurozóny je ale ve hvězdách

K nově odhalenému plánu ECB se už na sociální síti Twitter vyjádřil i manažer a spoluzakldatel fondu Pimco Bill Gross. Podle něj pomůže stabilizovat výnosy dluhopisů, ale ozdravení eurozóny závisí na růstu ekonomiky, který se může vyvíjet značně negativně.

6.9.2012 16:28 | Zpátky do eurozóny: Italská burza naopak roste

oIndex hlavní italské burzy FTSE MIB se po projevu Maria Draghiho v kontrastu se španělskou burzou nadechl k růstu. V současnosti posiluje o více než 2,5 %.

6.9.2012 15:56 | Co se po Maďarsku chtělo?

Maďarsko o finančí pomoc v podobě úvěru ve výši zhruba 15 miliard eur požádalo poprvé loni v listopadu. Rozhodnutí o přiklepnutí peněz ale bylo několikrát odloženo kvůi Orbánovy nechuti k přijmutí nekterých legislativních a ekonomických reforem, které za pomoc chtěl Mezinárodní měnový fond a Evropská unie.

Podmínky od věřitelů podle Orbána obsahovaly například snížení důchodů nebo zrušení bezprecedentní bankovní daně, kterou Maďarsko zavedlo už loni. A to podle premiéra není v zájmu jeho země.

6.9.2012 15:43 | Pohled do Maďarska: Premiér Orbán na Facebooku odmítl podmínky pomoci od MMF

Maďarský premiér Viktor Orbán odmítl podmínky pomoci Mezinárodního měnového fondu a Evropské unii. Veřejnosti to sdělil na videu, které si umístil na svůj profil na sociální siti Facebook.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO VIKTORA ORBÁNA NA FACEBOOKU

Podle něj vláda vytvoří alternativní návrhy pro své věřitele.

,,Seznam podmínek je dlouhý, bude k přečtení v tisku," řekl Orbán na videu.

Maďarská měna forint v reakci na tuto zprávu okamžitě prudce oslabila na 287,77 HUF/EUR.

6.9.2012 15:16 | Chcete vědět více o ohlášeném odkupu dluhopisů od ECB? Detaily si můžete přečíst <A HREF="http://www.ecb.int/press/pr/date/2012/html/pr120906_1.en.html" TARGET="_BLANK"> ZDE</A>
6.9.2012 15:14 | Evropská měna také oslabila

Kurz eura k dolaru se po projevu Draghiho také snížil:

6.9.2012 15:07 | Pohled na trhy: Španělská burza v reakci na Draghiho projev propadla

Madridská burza reagovala na slova Draghiho prudkým propadem růstu, index IBEX se ale stále drží v plusu.

Investoři tak reagovali zřejmě proto, že očekávají, že Španělsko bude muset požádat o pomoc ještě dříve, než program odkupu dluhopisů ECB začne běžet.

Draghi se odmítl vyjádřit k tomu, jestli ECB pomůže španělským bankám. Dodal jen, že nyní vše drží ve svých rukou Španělsko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru