Petr Zemánek (51)

Vzdělání:
Vystudoval zahraniční obchod na VŠE.

Kariéra:
Nejprve se věnoval programování CNC strojů v TOS Hostivař. Připravoval privatizaci závodů TOS Mělník, Čtyřkoly a Středokluky. Byl předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Erwin Junker Mělník. Ředitelem Svazu strojírenské technologie se stal loni.

Strojírenství zůstává páteří českého průmyslu. Myslí si to Petr Zemánek, ředitel Svazu strojírenské technologie. Podle něho obráběcí a tvářecí technologie totiž představují základ pro další odvětví, jsou zkrátka místem, kde výroba začíná.

Podíváme-li se na teritoriální strukturu našeho strojírenského vývozu, vidíme obrovské posílení významu Ruska. Co ostatní státy bývalého Sovětského svazu?

Význam Ruska se skutečně výrazně zvýšil. Ruská federace se nachází ve fázi ekonomické konsolidace. Pomohly nám i ruské vládní programy na podporu rozvoje některých technologií. Rovněž Kazachstán je v relativně příznivé finanční situaci a existuje tam podpora rozvoje průmyslu. Dalšími potenciálními a někdy i reálnými partnery jsou Ukrajina s Běloruskem.

Tyto země sice prožívají finanční potíže a jejich podniky často nemají odvahu a ani možnost investovat velké peníze do drahých strojů, ale budoucí možnosti pro náš vývoz tam pravděpodobně budou značné. Zajímavé jsou pro nás i Estonsko, Litva a Lotyšsko. Jsou to sice malé ekonomiky, ale cítíme, že i tam zájem o naše výrobky znatelně vzrůstá.

Pociťujete dostatečnou podporu ze strany státu a českých diplomatů?

Pokud přicházím s problémy na ministerstvo průmyslu či na ministerstvo zahraničních věcí, cítím tam snahu věc vyřešit, což platí o obou institucích. Jejich pracovníci se nám snaží pomáhat, někdy je ale potíž v tom, že existuje jakási strategie, ale každý orgán ji chápe trochu jinak. Kladně mohu hodnotit státní a evropskou podporu, kterou naše firmy získaly pro výzkum a vývoj. I díky tomu nabízíme špičkové stroje, jaké dnes chtějí i asijské firmy. Postoj českých politiků k Tibetu nám na úrovni ústředních čínských orgánů pochopitelně nepomáhá, ale na úrovni provincií se spolupráce docela daří.

Jak jsme na tom, co se týče úrovně strojírenství, v mezinárodním srovnání?

České stroje jsou vysoce oceňovány, letos už jsme 11. největším vývozcem technicky vyspělých strojů na světě. Kolegové ze Spojených států, Velké Británie nebo Francie přiznávají, že tyto státy v minulosti význam strojírenství podcenily, neboť se tam všeobecně sázelo na sféru služeb, jež zažívala neobyčejný rozmach.

Poučili se tam z toho?

Nyní už je na nápravu pozdě. Znovu rychle vybudovat tak komplexní obor, jakým je výroba obráběcích strojů, je bez připravené vysoce kvalifikované pracovní síly téměř nemožné. Někteří tradiční evropští nebo američtí výrobci proto propadají nostalgii. Vidí dynamické trhy postsovětských republik, Latinské Ameriky či některých arabských zemí, kde je obrovský hlad po moderních strojírenských technologiích, a zároveň sledují, jaké pozice tam obsazují státy, které průmyslu věnovaly náležitou pozornost.

Petr Korbel

Foto: Jan Rasch

Související