Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos pohoršila o jednu příčku na 39. místo. Vedoucí pozici v hodnocení 144 států počtvrté za sebou obsadilo Švýcarsko.

Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy o globální konkurenceschopnosti, kterou ČTK poskytla partnerská organizace WEF, Podnikatelská aliance Slovenska.

Ačkoliv pozice Česka se znovu zhoršila, země zůstala lídrem v rámci visegrádské čtyřky. Polsko si udrželo 41. příčku, Maďarsko se propadlo na 60. místo ze 48. pozice, Slovensko si pohoršilo o dvě místa na 71. příčku.

Žebříček
POŘADÍ* ZEMĚ INDEX
1. (1.) Švýcarsko 5,72
2. (2.) Singapur 5,67
3. (4.) Finsko 5,55
4. (3.) Švédsko 5,53
5. (7.) Nizozemsko 5,50
6. (6.) Německo 5,48
7. (5.) USA 5,47
8. (10.) Velká Británie 5,45
9. (11.) Hongkong 5,41
10. (9.) Japonsko 5,40
...
39. (38.) Česká republika 4,51
41. (41.) Polsko 4,46
60. (48.) Maďarsko 4,30
71. (69.) Slovensko 4,14

 

*v závorce pořadí v minulém roce

Zdroj: Zpráva o globální konkurenceschopnosti 2012-2013, Podnikatelská aliance Slovenska

Druhou pozici v žebříčku si udržel Singapur, na třetí místo se dostalo Finsko, které za sebe odsunulo Švédsko. Poslední místa obsadily Haiti, Sierra Leone a Burundi.

"Přetrvávající rozdíly v konkurenceschopnosti mezi regiony a v rámci regionů, zvláště v Evropě, jsou příčinou turbulencí, které dnes zažíváme, a to ohrožuje naší budoucí prosperitu," uvedl zakladatel a výkonný předseda WEF Klaus Schwab.

Vlády by podle něj měly jednat rozhodně při přijímaní dlouhodobých opatření zaměřených na posílení konkurenceschopnosti.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Rozdíl mezi severem a jihem

Podle zprávy se Švýcarsku a zemím severní Evropy od vypuknutí globální ekonomické krize v roce 2008 podařilo zkonsolidovat svou konkurenceschopnost.

Naopak, státy jižní Evropy jako Itálie, Portugalsko, Španělsko a Řecko se nadále potýkají s problémy kvůli nízké konkurenceschopnosti.

Řecko a Portugalsko jsou odkázány na finanční pomoc EU a Mezinárodního měnového fondu, Španělsko zase požádalo unii o injekci pro své banky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru