Z celkového počtu 6 246 obcí, rizikové hospodaření (dle používané metodiky) ke konci roku 2011 vykazovalo 1,34 % (84 obcí). Jedná se o nejvyšší počet za posledních jedenáct let, kdy ČEKIA tyto statistiky detailně sleduje. V letech 2001 – 2007 počet obcí s vyšší mírou rizika stagnoval, případně mírně klesal.

Od roku 2007, kdy dosáhl minima, došlo k obrácení trendu, a počet obcí s vyšší mírou rizika výrazněji vzrostl. V období od roku 2007 do roku 2011 se jejich počet zvýšil téměř o 400 %.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

„Je zřejmé, že výraznější problémy se stavy obecních pokladen nastaly vzápětí po vypuknutí globální krize, kdy se české ekonomice přestalo dařit a současně začalo docházet k poklesu objemu vybíraných daní, které vykazují obdobnou trajektorii jako výkon ekonomiky, avšak výdaje jsou více odolné vůči změnám, čímž vzniká minimálně krátkodobý nesoulad mezi příjmovou a výdajovou stranou“ komentuje výsledky analýzy analytik skupiny Bisnode v ČR Michal Řičař s tím, že bychom tento trend neměli podceňovat.

V roce 2011 se poprvé v historii ČR mezi subjekty s vyšší mírou rizika objevuje také hospodaření kraje, a to Středočeského. Poměr cizích zdrojů k celkovým aktivům u tohoto kraje dosáhl 116,29 % a celková likvidita = 0,38. "Takový způsob hospodaření je alarmující," dodal Michal Řičař. Nejvíce obcí s vyšší mírou rizika hospodaření se v roce 2011 nacházelo ve velikostních kategoriích obcí s počtem obyvatel od 201 do 1 000.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru