V dozorčích radách velkých evropských firem kótovaných na burze má do roku 2020 zasednout 40 procent žen.

S návrhem takové směrnice podle německého nedělníku Welt am Sonntag na podzim přijde eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová.

Firmám, které by předepsanou kvótu nedodržely, by hrozila pokuta, odebrání subvencí nebo vyřazení z veřejných zakázek.

Pokud by se do dozorčí rady dostal muž, i když na tento post byla kandidátka se stejnou kvalifikací, mohl by o místo přijít. Rozhodnutí co do konkrétních trestů ale má být na jednotlivých členských zemí Evropské unie.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


 

Velký nepoměr

Směrnici by nemusely dodržovat menší společnosti, i když jsou kótované na burze.

Výjimka by podle Welt am Sonntag platila pro rodinné podniky, které zaměstnávají méně než 250 lidí a mají roční obrat nižší než 50 milionů eur.

Tento plán Evropské komise budou muset schválit členové sedmadvacítky a Evropský parlament.

Německý list připomíná, že v Evropské unii mají ženy 45procentní podíl na počtu zaměstnanců, na šesti místech ze sedmi v dozorčích radách ale sedí muži.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru