Pětačtyřicetiletý José Trevino Morales zrovna sledoval trénink svých závodních koní na 70akrovém ranči Zule Farms v Oklahomě, když ho onoho červnového rána vyrušilo policejní komando. Za rachotu armádních vrtulníků vtrhly na ranč desítky maskovaných federálních agentů a Trevina, jeho manželku a dalších pět spolupracovníků odvedli v poutech. Důvod (podle vyšetřovatelů): praní špinavých peněz pro mexický drogový kartel Los Zetas.

Další stovky agentů ve stejnou dobu prohledávaly stáje Trevinovy firmy Tremor na jiných místech v Oklahomě, v Novém Mexiku a v Texasu. Při raziích zabavily přes 400 koní, které podle obvinění koupil Trevino v posledních čtyřech letech za peníze utržené z prodeje drog. Jeho dva mladší bratři, Miguel Ángel a Omar, totiž patří ke špičkám druhého nejmocnějšího mexického drogového kartelu - Los Zetas. I oni jsou mezi obviněnými, ale zdržují se nejspíše někde v Mexiku. Není tedy pravděpodobné, že je Američané v nejbližší době dostanou, i když je na jejich hlavy vypsána odměna ve výši pěti milionů dolarů.

Podle amerických úřadů posílali právě oni na účty Tremoru každý měsíc zhruba milion dolarů z drogového byznysu, což umožnilo závodním stájím nakupovat špičkové koně. V posledních třech letech vyhrála stáj Tremor nejméně tři prestižní dostihy, z nichž si jako prémii odnesla 2,5 milionu dolarů. Úřady tvrdí, že stáje začaly sledovat v roce 2010 poté, co dostaly tip, že Trevino koupil dva vysoko ceněné koně za zhruba milion dolarů. O rok dříve přitom přiznal se svoji ženou roční příjem jen ve výši 60 tisíc dolarů.

Muž, jehož koně se jmenují například Number One Cartel nebo Mr. Ease Cartel, tvrdí, že je nevinný. Před soudem stane v říjnu a hrozí mu až 20 let za mřížemi. Úřady mezitím chtějí zabavené závodní koně prodat v dražbě, protože péče o ně je příliš nákladná.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.