Ministerstvo průmyslu a obchodu pomůže českým zemědělcům s exportem zboží do třetích zemí. Na agrosalonu Země živitelka to po jednání s představiteli agrární a potravinářské komory řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Obě profesní komory by měly do konce října připravit seznamy prioritních exportních komodit a zemí.

"My jsme se potkali se zástupci České potravinářské komory a Agrární komory ČR, mým cílem bylo dohodnout se na podpoře tohoto segmentu v rámci naší proexportní politiky, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo pro vládu a prošla vládou," uvedl Kuba.

Ministr zemědělcům slíbil, že jejich požadavky zohlední v Exportní strategii ČR a zároveň otevře otázku pružnější pomoci exportního financování ze strany České exportní banky pro agropotravinářský sektor.

Agroexport je podle Kuby slabinou jinak úspěšného českého zahraničního obchodu. Podílí se na něm pouhými pěti procenty. "Také většinová orientace agrárního vývozu ČR na trh EU představuje v době ekonomické recese unijního trhu jednostranné riziko. Proto se bude ministerstvo v rámci svých možností snažit o lepší uplatnění agropotravinářského zboží a služeb hlavně v prioritních zemích ustanovených v exportní strategii," dodal ministr.

Zemědělci budou jezdit na zahraniční mise

K 12 prioritním zemím, kam by mělo ve větším směřovat české zboží, patří třeba Brazílie, Čína, Indie, Irák, Kazachstán, Mexiko či Rusko. Nové obchodní zástupce v těchto zemích MPO vybaví informacemi z oblasti zemědělství.

"Shodli jsme se na tom, že pokud pojedeme na jakoukoliv misi, tak si vždycky oddiskutujeme, zda je to pro zemědělce atraktivní lokalita a oni se na ní budou podílet, budeme brát nabídku českých zemědělců společně s sebou," vysvětlil Kuba.

Ministr připomněl, že v prvním pololetí vzrostl export ČR o zhruba 120 miliard Kč a při tom se snížil podíl zboží, který směřoval do zemí EU z 83 procent na 81 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru