Debata probíhá na celosvětových fórech politických (skupina G20) i technokratických (Financial Stability Board) již několik let a její prozatímní závěry mohou právem vzbuzovat nejen řadu otázek, ale i obav. Vytvořit v této oblasti další "nedopečený" koncept je riskantnější, než se může zdát.

"CELOPLANETÁRNĚ SYSTÉMOVĚ VÝZNAMNÍ"

Příběh debaty o tzv. SIFIs (Systemically Important Financial Institutions), jak se v bankovním žargonu začalo systémově významným finančním institucím říkat, je vlastně prostinký. Ve finanční krizi jsme (opět) zjistili, že existují instituce, které veřejný sektor nechce či nedokáže bez prohibitivních nákladů nechat padnout. Protože by v běžných tržních podmínkách krizi nepřežily, pomáhá jim stát penězi či garancemi na úkor daňových poplatníků. Závěr? Když už takové SIFIs existují, definujme je dopředu, nikoli až zase v další krizi. A buďme na ně přísnější než na ostatní. Tím omezíme riziko morálního hazardu v jejich chování.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru