Americká ekonomika v posledních dvou měsících dál postupně rostla. Průmyslová aktivita ale v řadě oblastí zeslábla a tempo najímání zaměstnanců stagnuje.

Uvedla to americká centrální banka (Fed) v situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.

"Zprávy z 12 distriktů Fedu naznačují, že celková ekonomická aktivita v červenci a první části srpna ve většině oblastí a sektorů dál postupně expandovala," uvedla banka ve zprávě založené na průzkumech u podnikatelů v celé zemi.

Fed konstatoval, že od vydání předešlé Béžové knihy oživil maloobchodní sektor včetně prodeje automobilů. Zvýšila se rovněž aktivita v turistickém sektoru.

Rychlost oživování ekonomické aktivity však podle zprávy stále nestačí na to, aby se zrychlilo tempo tvorby pracovních míst a klesla vysoká nezaměstnanost. "Většina distriktů hlásila, že zaměstnanost zůstává na dosavadní úrovni nebo jen mírně roste," uvedl Fed podle agentury Reuters.

Poznatky z Béžové knihy využije nejbližší zasedání měnového výboru Fedu. To se bude konat 12. až 13. září a bude se na něm debatovat, zda by měl Fed pokračovat v nákupech dluhopisů, a povzbudit tak nadále slabý ekonomický růst. Ve druhém čtvrtletí tempo růstu americké ekonomiky podle dnešních revidovaných údajů zvolnilo na 1,7 procenta ze dvou procent v prvním čtvrtletí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru