Brněnská firma Gina Software má ambiciózní cíl: chce, aby právě její program byl tím, který budou standardně využívat záchranáři vyjíždějící k obětem zemětřesení. Umožňuje totiž snadné sdílení informací o místech, kde se jednotlivé záchranářské týmy pohybují.

Na to, aby dva roky fungující firma mohla ve velkém prorazit, však chybí maličkost: peníze.

"Produkt již máme hotový, nyní bychom ho chtěli také prosadit na zahraničních trzích. K tomu potřebujeme investici ve výši zhruba 10 milionů korun, která by nám umožnila zaplatit si propagaci a posílit naše distribuční kanály," říká spolumajitel firmy Boris Procházka.

Gina Software by se tak v nejbližší době mohla stát jednou z firem, do které vstoupí jako investor český stát. Tedy pokud ministerstvo průmyslu a obchodu dokončí svůj slibovaný projekt na zřízení státního fondu rizikového kapitálu, který bude zacílen právě na nadějné firmy.

Takzvaný seed fond má rozdělit zhruba 800 milionů korun začínajícím firmám, které mají slibný projekt, a dalších 530 milionů již zavedeným společnostem, jež potřebují například rozšiřovat výrobu. Pětina peněz má pocházet ze státního rozpočtu, zbytek z EU. "O vznik fondu se intenzivně zajímáme. Může jít o mnohem slibnější příležitost, jak získat peníze pro rozjezd byznysu, než je tomu například u bankovních půjček," dodává Procházka. Banky totiž podle něho jen málokdy dokážou pružně reagovat na potřeby inovativních firem.

Čas se krátí

Zřízení fondu se začíná naplno připravovat v těchto dnech. Vláda minulý týden schválila plán ministerstva průmyslu uskutečnit výběrové řízení, z něhož má vzejít správce celého fondu. Ten bude následně odpovídat za výběr konkrétních projektů, které dostanou investici.

Tendru se budou moci zúčastnit společnosti, jež drží potřebnou licenci ČNB a které již nyní spravují fondy kvalifikovaných investorů. Takových společností je v Česku celkem 20, přičemž z nedávného průzkumu týdeníku Ekonom vyplynulo, že přihlášku zvažuje poslat pět z nich. "Máme zájem zúčastnit se akce ministerstva průmyslu a obchodu, bude však záležet na podmínkách zadávací dokumentace," řekla třeba Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny, jejíž investiční společnost dnes obhospodařuje zhruba 146 miliard.

Ministerstvo průmyslu tvrdí, že s takovým počtem uchazečů bude spokojeno. "Při pěti zájemcích bychom už měli mít možnost vybírat si z dostatečného počtu kvalitních nabídek," říká Petr Očko, ředitel sekce fondů EU a prozatímní šéf agentury CzechInvest, který má přípravu fondu na starost.

Kritéria, která rozhodnou o vítězi, budou podle něho dvě. "V první řadě nás bude zajímat cena, kterou správce za své služby bude požadovat," vysvětluje Očko. Správce fondu totiž bude inkasovat jednak určité procento z objemu rozdělovaných peněz, jednak procento z případného výnosu z každé investice. "Je to motivační prvek, který má přimět správce fondu, aby vybíral co nejslibnější projekty," vysvětluje Očko.

Druhým kritériem pak bude konkrétní plán, jak by správce projekty vybíral. "Budeme chtít například vědět, jak by prováděl audit vybraných firem, jaké má vztahy s podnikatelskými inkubátory, jaké má investiční poradce, případně budeme čekat, že nám už rovnou předloží předběžný balík konkrétních projektů, které by mohly být k zainvestování," vypočítává Očko.

Času není mnoho: podle evropských pravidel se totiž peníze mají vyčerpat do konce roku 2015. Výběrové řízení na správce fondu přitom podle původních plánů mělo začít již na jaře letošního roku. "Vstoupila nám však do toho novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit v dubnu. Kvůli ní jsme museli předělat zadávací dokumentaci," tvrdí Očko. Podle jeho slov by se nyní o vítězi soutěže mělo rozhodnout nejpozději v listopadu.

Zájem z různých branží

Zdržení nicméně zatím neodradilo podnikatele, kteří se po investicích z fondu poohlížejí. Například v jihomoravském kraji, kde v posledních letech vznikla řada nových firem zejména v oboru IT, se už na investice připravuje první dvacítka společností. "Pocházejí z různých oborů. Kromě firem podnikajících v informačních technologiích jde o firmy, které vyvíjejí například nové druhy stavebních materiálů nebo nové typy bezpečnostních zámků," říká Michaela Šuleřová, provozní ředitelka Jihomoravského inovačního centra fungujícího jako takzvaný podnikatelský inkubátor.

Většina z firem, o kterých má centrum přehled, se podle ní zajímá o investici v řádech milionů korun. "Nikdy se nejedná o více než 20 milionů. Tyto peníze by pak firmy chtěly využít buď k dokončení vývoje svých produktů, nebo k budování obchodních týmů a expanzi do zahraničí, případně do rozšíření samotné výroby," dodává Šuleřová.

Někteří podnikatelé jsou však prozatím opatrní a vyčkávají, jaké podmínky pro přidělení investic fond nastaví. "Bude mě zajímat, zda by případná investice neznamenala nějaká omezení. Například kdyby správce fondu měl mít právo veta v otázkách, jako je vstup dalšího investora, tak by to pro mě nebylo dvakrát motivující," tvrdí podnikatel Michal Bláha. Ten v souvislosti s fondem zvažuje žádost o investici v objemu pěti milionů korun pro projekt doporučím.cz, jenž se zaměřuje na měření zákaznické spokojenosti. Stejně tak podle Bláhy bude záležet na tom, jak ministerstvo průmyslu nastaví poměr mezi výší investice a podílem, který investor ve firmě získá.

Tyto podrobnosti zatím ministerstvo nezveřejnilo. Podle dřívějších prohlášení by nicméně stát jako investor měl získávat podíl, který by byl spíše minoritní.

Například v úvodu zmiňovaná společnost Gina Software počítá s tím, že by nabídla podíl spíše ve výši jednotek procent. "Investor by získal také kontrolu nad tím, jak se s jeho penězi ve firmě nakládá. My si zase od toho slibujeme, že nám pomůže svými nápady a zkušenostmi, aby se jeho investice co nejvíce zhodnotila," dodává spolumajitel firmy Boris Procházka.

Na všechny se dostane?

Ačkoli přesný termín vzniku fondu zatím ministerstvo průmyslu neohlásilo, už jen samotné přípravy stihly vyvolat značné pozdvižení. O to se postaral zejména jeden z jeho úředníků, který na červnové podnikatelské konferenci Startup Summit prohlašoval, že při rozdělování peněz se dostane na všechny, kteří si o investici požádají. "My ty peníze jednoduše musíme vyčerpat," slyšeli užaslí podnikatelé.

Ministerstvo se však nyní snaží situaci uklidňovat. "Tak tomu samozřejmě není. Naším cílem je podpořit pouze kvalitní projekty. A když příští rok zjistíme, že nemáme k dispozici dostatek takových projektů, zbylé peníze rozdělíme klasickým způsobem v rámci operačního programu Podnikání a inovace, kde máme již nyní převis poptávky," říká Petr Očko.

Navíc zdůrazňuje, že podmínkou při větších investicích bude spoluúčast investora ze soukromé sféry, což má být pojistka, aby se s penězi neplýtvalo. "V zájmu soukromého investora samozřejmě bude podpořit pouze slibné projekty. Pokud totiž investice nevyjde, tak peníze odepíše také on," tvrdí Očko.

Zda se najde dostatek soukromých investorů, kteří budou ochotni ke státu se připojit, se teprve ukáže. Nicméně někteří z investorů, s nimiž týdeník Ekonom mluvil, účast přinejmenším zvažují. "Pokud se objeví projekt, který se mi bude zdát rozumný, mohu se podílet investicí v řádech milionů korun," říká poradce Jan Všianský, patřící mezi takzvané business angels. On sám projektu jako takovému věří. "Je řada podnikatelů, na které může působit jako vzpruha, která by je přiměla alespoň to zkusit," míní.

Český rozvojový, uzavřený investiční fond

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vladimír Šnídl

 

Související