První žárovku vyrobil Thomas Alva Edison 21. října 1879, svítila přesně 40 hodin a měla vlákno z bambusu. První elektrické světlo v našich zemích pak měl Robertův cukrovar v Židlochovicích, už v roce 1880. Od září budou ale v Židlochovicích svítit "LED zdroji". Romantika je pryč.

Velmi nízká energetická účinnost klasických žárovek totiž přiměla Evropskou unii k jejich regulaci (nařízením EK z roku 2009). A končit budou i některé halogenové zdroje. Budoucnost je podle komisařů EU v technologii LED. Označení "žárovka" není v tomto případě rozhodně na místě.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Lidé sice reptají na to, že EU zakázala vyrábět tradiční světelný zdroj, ale jedním dechem dodávají, že pokud mohou svítit něčím, co si bere oproti klasickým žárovkám jen pětinu elektrického proudu, chtějí to mít i přes vyšší pořizovací cenu doma," říká pro IHNED.cz Štěpán Junek ze společnosti eSvětlo.cz, která se prodejem osvětlení v Česku zabývá.



Z průzkumu vychází jako nejefektivnější náhrada technologie LED, těsně před kompaktní úspornou žárovkou. "Právě ty mají oproti LED žárovkám nedostatky v tom, že obsahují rtuť a mají delší náběh. Proto se dá říct, že nejlepší alternativou za klasickou žárovku s wolframovým vláknem je LED," dodává v rozhovoru Junek.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru