Už pět let po sobě klesá u nás podle údajů statistiků spotřeba cigaret, většinou co rok, to o jedno procento. Loni už zaznamenali prodejci zhruba dvouprocentní snížení a v letošním prvním pololetí klesl prodej meziročně o čtyři procenta – na 9,9 miliardy kusů cigaret.

To ovlivnilo především největšího prodejce v Česku společnost Philip Morris. Na domácím trhu prodala "jen" 4,3 miliardy cigaret, což je o osm procent méně než v loňském prvním pololetí. Kutnohorský výrobce přesto ale díky vyššímu exportu a domácímu zdražení cigaret ve výsledku za pololetí zvýšil tržby o necelých 12 procent na 6,3 miliardy korun a vydělal podobně jako v loňském prvním pololetí 1,1 miliardy čistého.

"Náš odbyt je i nadále pod tlakem z důvodu nižšího celkového objemu trhů a nižšího podílu na trhu v České republice, kde pokračuje trend přechodu spotřebitelů na cigarety s nižším daňovým zatížením a na tabák pro ruční výrobu cigaret," uvedl šéf Philip Morris pro Česko a Slovensko András Tövisi.

Podle analytika společnosti Patria Finance Tomáše Tomčányho jde o logický důsledek toho, že kuřáci stále víc preferují lacinější zboží a přitom výrobci cigaret paradoxně zdražují spíš lacinější typy než ty prémiové nejdražší značky. "Philip Morris si tak částečně kompenzuje propad prodeje růstem ze značky Marlboro," připomíná Tomčány.

Philip Morris má sice v Česku zhruba poloviční podíl na prodeji cigaret, v prodeji volného tabáku ale vede společnost Imperial Tobacco. Podle jejího jednatele Kamila Provazníka je odbyt tabáku ke kouření v porovnání s prodejem cigaret stále minimální, ale prudce roste o nějakých 15 procent z celkové spotřeby 1200 tun za celý loňský rok (pro srovnání – to odpovídá v přepočtu přibližně 1,2 miliardám kusů klasických cigaret).

"Ten objem je ale v porovnání s trhem klasických cigaret malý, pokles prodeje cigaret je tedy způsobený víc jejich vysokou cenou a tím, že lidé omezují kouření, než vyšším odbytem samotného tabáku," říká Provazník.

Stát chystá pro roky 2013 a 2014 další zvýšení spotřební daně – nejen u cigaret, ale tentokrát i tabáku ke kouření. I nadále by však měla být daň z tabáku nižší.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru