Jeden z neobydlených řeckých ostrovů navrhuje litevským investorům koupit starosta tamní metropole Vilniusu Arturas Zuokas.

Peníze na jeho pořízení by nešly z kapes daňových poplatníků, ale ostrov by jim mohl sloužit k rekreaci.

"Ostrov by mohli koupit litevští podnikatelé a darovat ho hlavnímu městu nebo státu," citoval Zuokase ruský server Lenta.ru. Zuokas tak reagoval na nedávnou zprávu, že řecká vláda bude neobydlené ostrovy prodávat či pronajímat.

Ostrov by podle něj mohl sloužit jako dovolenková destinace Litevců a jako nový trh pro domácí investory. "Pustý ostrov" by mohl také získat status 22. městské části.

Ostrov je velký asi sedm kilometrů čtverečních, což zhruba odpovídá vesnici s tisícem obyvatel. Starosta také uvedl, že pokud by se investice osvědčila, pak by se mohly nakoupit další ostrovy.

Podle starosty ostrovy před ekonomickou krizí stály každý asi 5,7 milionu dolarů (asi 113 milionů korun), ale v současné chvíli jejich cena prudce klesla.

Nápad s nákupem ostrova není první kuriozitou za Zuokasova vedení města. V roce 2002 rozestavil po ulicích policisty z lepenky a loni obrněncem přejel špatně zaparkované auto na cyklostezce.

Podle internetové encyklopedie Wikipedie připadá na ostrovy přibližně jedna čtvrtina rozlohy dnešního Řecka. Země má přes 3000 ostrovů, z nichž 167 jich je stále obydleno.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru