Výrobce cigaret Philip Morris ČR dosáhl v pololetí zisku 1,1 miliardy korun, v meziročním srovnání je to 0,2 procenta méně než loni. Tržby ale firmě stouply, bez spotřební daně a DPH vzrostly o 11,8 procenta na 6,28 miliardy.

Objem odbytu v Česku za pololetí však klesl o 8,1 procenta. O 1,7 procenta se pak snížil i tržní podíl, a to na 50,9 procenta. Údaje zveřejnila firma v tiskové zprávě.

"Naše pololetní finanční výsledky byly ovlivněny především vyšším vývozem jiným společnostem v rámci skupiny, stejně jako příznivým cenovým vývojem v České republice i na Slovensku. Náš odbyt je však v obou zemích i nadále pod tlakem z důvodu nižšího celkového objemu trhů," uvedl András Tövisi, generální ředitel společnosti.

Podle něj se podniku snížil podíl na českém trhu i proto, že kuřáci kvůli rostoucím cenám přechází na balený tabák.

Pokles tržního podílu se podle Tövisiho výrazně zpomalil. "Tento vývoj je dán našimi povzbudivými výsledky ve vysoce konkurenčním levném cenovém segmentu, především značky Philip Morris," uvedl.

Odbyt společnosti klesl v České republice i na Slovensku. Na tuzemském trhu činil 4,288 miliardy korun, o 8,1 procenta meziročně méně. Na Slovensku se snížil o 1,8 procenta na 1,741 miliardy. Celkově i s vývozem ale odbyt o 14,7 procenta vzrostl na 15,489 miliardy korun.

Philip Morris je největším výrobcem tabákových výrobků v České republice. Zaměstnává přibližně 1100 lidí a nabízí osm cigaretových značek, 85 variant cigaret a také tři varianty tabáku pro ruční výrobu cigaret.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru