Řecko by mělo zůstat součástí eurozóny, musí však splnit své sliby. Zopakovala to německá kancléřka Angela Merkelová po setkání s řeckým premiérem Antonisem Samarasem. Ten prohlásil, že jeho země potřebuje "čas k nadechnutí", protože uskutečňuje obtížné reformy a rozpočtové škrty.

"Přála bych si, aby Řecko zůstalo součástí eurozóny," řekla kancléřka. Dodala, že další postup ohledně Řecka bude záviset na zprávě inspektorů Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) o tom, jak Atény plní podmínky úvěrové pomoci. Inspektoři se do Atén mají vrátit v září.

Po schůzce s Merkelovou čeká Samarase další důležité jednání v Paříži, kde se v sobotu sejde s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Německé ministerstvo financí přitom už studuje možné ekonomické důsledky případného odchodu silně zadluženého Řecka z eurozóny. Píší to páteční Financial Times Deutschland s odvoláním na zdroje z ministerstva.

Rozhodnutí vytvořit pracovní skupinu k prostudování možného odchodu Řecka z eurozóny podle listu naznačuje, že Merkelová chce být připravena na "negativní scénář".

"Kolegové dělají kalkulace ohledně finančních důsledků (řeckého odchodu z eurozóny) a zkoumají, jak zabránit dominovému vlivu na ostatní členské země eurozóny," uvedly zdroje z ministerstva.

Právě před hrozbou dominového efektu varoval ještě před sérií jednání ve čtvrtek předseda řecké vlády Antonis Samaras v rozhovoru s německým listem Bild.

"Pro euro by to nebyl problém," řekl v pátek podle agentury Reuters k případnému odchodu Řecka z eurozóny Volker Kauder, šéf frakce CDU/CSU kancléřky Merkelové ve Spolkovém sněmu. Zároveň Řekům vzkázal, že není možné znovu jednat o obsahu ani časovém harmonogramu řeckého plánu úspor.

"Řecko musí nejdříve dodržet své závazky," řekl tento vlivný politik.

Po páteční schůzce s Merkelovou čeká Samarase další důležité jednání v Paříži, kde se v sobotu sejde s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru