Odvolání šéfa pražského dopravního podniku, který měl navést městskou firmu do udržitelných kolejí i vyčistit ji od "hříchů minulých", připomíná obrat, ke kterému před pár měsíci došlo na samotné radnici. Šlo o překvapivou a rychlou akci, dovedenou do "zdárného konce". Podobnost platí, nevěříme-li zdůvodnění matadora pražské ODS Davida Vodrážky, že činnost pana ředitele Liche mohla způsobit podniku a i Pražanům škody. Takováto historka od starosty Prahy 13, který svého času svěřil stovky milionů neblaze proslavené firmě Key Investment, zní méně věrohodně než souvislost s trestními oznámeními, které pak Lich právě podal.

Epicentrum boje

To, že se další kolo pražského politického boje koná v dopravním podniku, je logické. Státem vlastněné firmy jsou z hlediska přístupu k veřejným penězovodům lákavé. Prochází přes ně velké množství peněz a jejich hospodaření je pod menším dohledem veřejnosti než veřejné rozpočty. Firmy hodně investují a zadávají mnoho zakázek. Kauzy typu Lesů ČR, Státního fondu životního prostředí, CzechInvestu, dopravního podniku či různá podezření kolem fungování jiných státních firem hypotézu potvrzují. To, co se v těchto firmách děje, proto naznačuje, jak "úspěšný" je boj za zvýšení transparence a zlepšení kvality fungování státu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru