Suchý vítr žene po lehce zvlněné krajině severomexického státu Durango oblaka prachu. Dobytek s prázdným žaludkem jen tupě zírá před sebe, většina kusů je pohublá na kost. I když v posledních týdnech konečně několikrát sprchlo, půda je po více než rok trvajícím suchu stále vyprahlá. Keře i nízké stromy jsou bez jediného lístku.

"Takové sucho, které nás v posledním roce sužuje, nepamatujeme. Vůbec jsme nebyli na takovou situaci připraveni, a tak se alespoň snažíme nějak uchránit to málo zvířat, co nám zbylo. Je to rodinný majetek," říká pětačtyřicetiletý zemědělec Jesús García Beltrán. Hospodaří poblíž městečka Santa Clara vzdáleného asi 200 kilometrů na východ od hlavního města státu Durango.

Právě Durango v severní části Mexika patří spolu se státy Chihuahua, Coahuila a Nuevo León k těm, které loňská a letošní sucha postihla nejvíce. Oficiální odhady mexické federální vlády hovoří o tom, že sucho zasáhlo zhruba tři miliony hektarů půdy. "Víme, že sucha čas od času přijdou, avšak kvůli klimatickým změnám jsou nyní mnohem častější a těžší," říká mexický ministr životního prostředí Juan Rafael Elvira.

Bez peněz na krmivo

Na příkladu Mexika se dobře ukazuje nevyzpytatelnost klimatických změn. Extrémní, dlouhotrvající, sucha zasáhla především severní část země, tedy hlavně oblasti, kde dominuje chov dobytka. Naopak pěstitelům - hlavně na jihu a jihovýchodě země - se zatím docela daří. A hlavní město Mexika letos prakticky nezažilo období sucha, které obvykle trvá od února do června.

Farmář Raymundo Pérez ze Santa Clary zasel loni na 50 hektarech. Kvůli nedostatku vláhy ale o celou úrodu přišel. A letos by to podle něho mohlo dopadnout podobně. Ze 70 kusů dobytka, které měl na začátku loňského roku, jich polovina uhynula. Dalších šest prodal, aby mohl koupit alespoň nějaké krmivo.

Celkem se ovšem mrtvý dobytek počítá ve stovkách tisíc kusů. Jen v nejpostiženějším státě Chihuahua uhynulo za posledních 12 měsíců kvůli suchu celkem 350 tisíc kusů dobytka. Když nezaprší, nemají na čem se pást. A většina zemědělců nemá žádné prostředky na to, aby je nakrmila něčím jiným. "Už jsme přemýšleli o tom, že bychom šli jinam, ale nechceme opustit naši vesnici," dodává zemědělec. Mnoho lidí z jeho okolí už ale odešlo, nejvíce z nich do Spojených států.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se