Solární elektrárny na střechách domů tvoří pouhá 4 procenta celkového výkonu fotovoltaických zdrojů v České republice. Na zemi a částečně tedy orné půdě, je jich přes 90 procent. V rozhovoru pro IHNED.cz to řekla Zuzana Musilová, ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO).

Některé energetické společnosti se přitom připojování střešních elektráren brání, protože podle nich destabilizují soustavu. Společnost E.ON ale popírá, že by na jižní Moravě a v jižních Čechách v rozporu se zákonem vůbec nepřipojovala a argumentuje čísly.

Instalace solárních panelů na střechy je samozřejmě technicky náročnější i dražší, záleží ale na státní politice a podpoře. Rozsáhlejší instalace je možné umisťovat třeba na střechy průmyslových hal či skladů - ani jejich výkon není větší, také se zatím pohybuje kolem 4 procent.

Velký podíl státem podporovaných solárních elektráren na orné půdě kritizuje také místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, která se jako expertka ČSSD pro vědu a výzkum podílí na energetické koncepci této opoziční strany. Rozhovor s Alenou Gajdůškovou, ve kterém například říká, že s dostavbu Temelína není dobré uspěchat a proč, si můžete na IHNED.cz přečíst ve čtvrtek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru