Michal Rázga pracoval dva měsíce jako skladník ve Velké Británii. "Hledal jsem si práci až na místě a bylo to těžké. Chtěl jsem dělat číšníka, ale nic jsem nenašel. Nakonec jsem si vydělal akorát na samotný pobyt," popisuje svou zkušenost Rázga z Prahy.

Není sám, kdo vyrazil za přivýdělkem a zkušeností do zahraničí. Sezonní práce totiž v tuzemsku letos téměř nejsou a například ve stavebnictví se místo tradičního nabírání dalších lidí přes léto prouští už i kmenoví zaměstnanci.

Češi se proto víc obrací do zahraničí. Ukazují to údaje z evropského portálu pracovní mobility Eures.

"Zatímco loni v červenci jsme zaznamenali přes 236 tisíc otevřených stránek, letos to bylo téměř o sto tisíc víc. Poptávka po zaměstnání v zahraničí se oproti minulému roku o třetinu zvýšila," říká ředitel Eures Miroslav Chytil.

To potvrzují také soukromé společnosti, které práci v cizině zprostředkovávají.

"V letošním roce jsme zaznamenali nárůst počtu uchazečů zejména o au pair pobyty, za první pololetí letošního roku jsme registrovali o 16 procent více uchazečů ve srovnání s loňským rokem," uvádí Martina Květinová, manažerka pracovních pobytů Student Agency. Podle ní stoupá zájem i o práce na farmách, v hotelech a restauracích.

Lidé chtějí hlavně na nekvalifikované pozice

Podle údajů z Euresu Češi vyhledávají hlavně pozice, kde není nutná kvalifikace ani znalost jazyka. To se ale

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

často míjí s požadavky firem. "Zahraniční zaměstnavatelé mají zájem ve většině případů o kvalifikované zaměstnance, kteří se cizím jazykem domluví," upozorňuje Chytil.

Největší poptávka je podle něj po řemeslnících ve stavebnictví a strojírenství. Hodně se hledají ale i lidé do gastronomie, hotelnictví a zdravotnictví.

"Naši uchazeči o práci chtějí především do Německa, Velké Británie, Rakouska, Nizozemska, Itálie nebo Irska," doplňuje Chytil. Nejvíc nabídek sezonního zaměstnání přichází hlavně z Německa a Rakouska.

Proti tomu situace na českém trhu práce se dál zhoršuje. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí stoupla míra nezměstnanosti v červenci na 8,3 procenta. Práci hledá už téměř půl milionu Čechů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru