V 1. pololetí 2012 financovaly členské společnosti ČLFA investice (úvěr a leasing) podnikatelských subjektů ve výši 30,94 mld. korun. Nejčastěji financovanými komoditami jsou osobní, užitkové a nákladní vozy včetně strojů a zařízení. Podobně jako v předchozích letech směřovala téměř polovina investic movitých věcí do sektoru služeb a přes dvě pětiny do průmyslu a stavebnictví. Podíl osobních a užitkových vozů v rámci nebankovního financování investic podnikatelů představoval 45,6 %, těžké dopravní techniky 23,6 % a strojů a zařízení 26,7 %.

Členové ČLFA realizovali v 1. pololetí tohoto roku podnikatelské úvěry ve výši 15,21 mld. korun, což představuje meziroční zvýšení o 7 %, ovšem při mírném snížení počtu nově uzavřených smluv, tudíž se zvýšila nominální částka poskytnutého úvěru. Celková částka poskytnutá prostřednictvím leasingu dosáhla 15,73 mld. korun; zde však došlo k meziročnímu poklesu o 19 % při odpovídajícím snížení počtu nově uzavřených smluv.

V 1. pololetí 2012 opět pokračoval růst podílu operativního leasingu na celkovém leasingu movitých investic. Spolu s full service leasingem a krátkodobými pronájmy tvoří 45,2 % objemu poskytnutého leasingu podnikatelské sféře, což znamená meziroční růst o 13,2 %. Vysoký zájem o tyto produkty je výsledkem pokračujícího trendu podnikatelských subjektů využívat při pořízení investice různé formy pronájmů s doprovodnými službami (zejména v oblasti dopravní techniky) namísto vkládání vlastních prostředků.

Členské společnosti ČLFA jsou dlouhodobě významným partnerem při financování dopravních prostředků podnikatelské i soukromé sféry. V 1. pololetí tohoto roku financovaly silniční dopravní prostředky částkou 26,33 mld. korun, to je 43,6 % celkové poskytnuté částky členy ČLFA. Z toho šlo 16,51 mld. korun na pořízení osobních vozů, což představuje podle Svazu dovozců automobilů 40 % počtu nových osobních vozů prvně registrovaných v ČR v tomto období.

„Vývoj nebankovního finančního trhu s určitým zpožděním odráží vývoj ekonomiky. V meziročním srovnání poklesl objem poskytnutých finančních prostředků členy ČLFA o 10 %. Také zhoršená dynamika pracovních příjmů, nepříznivá situace na trhu práce a růst cen energií a daní vedou domácnosti k opatrnosti a tím ke stagnaci objemu poskytovaných úvěrů,“ konstatuje Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA. „Zatímco na konci roku 2011 jsme mohli konstatovat, že přes celkovou stagnaci investic a zhoršující se vývoj HDP objem financování podnikatelů roste, v letošním roce musíme mluvit o stagnaci až mírném poklesu. Vzhledem k posledním prognózám ČNB a MF lze tento vývoj v oblasti spotřebitelů i podnikatelů očekávat i v druhé polovině tohoto roku. Rok 2013 by mohl zaznamenat mírný nárůst.“

Související