Střední Evropa patří k málo zadluženým, chvástají se politici. Celkový vládní dluh je sice nižší než jinde (viz Vládní dluh...), ale má také kratší splatnost. Tedy bude třeba brzo refinancovat (viz Aktuální průměrná splatnost...).

Pokud přijde během příštích pěti let období rostoucích úroků, pocítí to ze všech nejvíce právě země střední Evropy. Týká se to hlavně Maďarska, Slovenska, Polska, ale i Česka.

Zkrachovat prostě může i země s malým dluhem a s pěkným výsledkem rozpočtového deficitu. Například Španělsko mělo v roce 2007 ještě přebytek rozpočtu. Stačí zkrátka nějaká rozbuška - v případě střední Evropy to může být třeba zvýšení úroků a drahé refinancování dluhů.

INFOGRAFIKA: Při jaké výši dluhu zkrachuje střední Evropa?

(při kliknutí se obrázek zvětší v novém okně)

Zdroj dat: Bloomberg, ČNB, Kenneth Rogoff, Carmen Reinhart: "This Time Is Different" (Princeton, 2009)

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru