Boj s kouřením v Austrálii se dostal do další fáze. Tamní Nejvyšší soud schválil zákon o nových obalech na cigarety. Nové krabičky nesmí od prosince letošního roku obsahovat logo ani barvy jednotlivých firem. Navíc se zvětší prostor pro odpudivé obrázky následků kouření.

Dříve blyštivé odstíny barev budou muset tabákové koncerny vyměnit za jednotnou olivově zelenou a šedou.

Pokud si tedy v Austrálii budete chtít v příštím roce koupit oblíbenou značku, budete muset zbystřit zrak. Na obalu bude pouze malým písmen zaznamenán výrobce a typ cigaret.

 

Snaha o potlačení kouření

„Tabákové koncerny nebudou mít v Austrálii šanci na propagování svých výrobků,“ říká australská ministryně zdravotnictví Nicola Roxová. „Jsou proti těmto zákonům od začátku. Chtějí své smrtící výrobky dále prodávat, zatímco my se pokoušíme omezit zájem kuřáků,“ ostře dodává.

Už před časem vyšel v Austrálii zákon, že každá krabička musí být opatřena nejen varováním ministerstva zdravotnictví, ale právě i obrázkem různých negativních důsledků způsobených kouřením. Nyní ale takováto fotografie zabere až  tři čtvrtiny přední strany a zároveň i celou zadní stranu balíčku.

„Když zbavíme cigarety lákavých log a opatříme je odstrašujícími zdravotními potížemi, způsobené tímto zlozvykem, děti možná nezačnou kouřit. A to by byl největší úspěch,“ vyjádřila se Fiona Sharkieová z australské protikuřácké organizace Quit.

Koncerny mají obavy o hodnotu své značky

Koncerny se bouří a vztahují své námitky k mezinárodnímu právu a k zákonům na ochranu firemních značek. Mluvčí British American Tobacco Scott McIntyre okomental situaci:

„Pokud je schválený zákon ústavním testem, je to stále špatný zákon, který podporuje zločinecké skupiny v prodeji ilegálního tabáku na ulicích. Černý trh s cigaretami bude vzkvétat, protože nyní bude snadné krabičky napodobit.“

V Austrálii zemře na následky kouření až 15 tisíc lidí ročně, což státní rozpočet vychází přes 550 mld. Kč, v nichž jsou započítány především léčebné procedury vyložené na tuto rizikovou skupinu.

Tabákové společnosti se strachují, že tento precedent vyvolá vlnu dalšího uzákoňování podobných obalů po všech vyspělých zemích, čímž by se jejich tržby mohly razantně snížit. O podobných opatřeních totiž už uvažuje i Velká Británie, Norsko, Nový Zéland, Kanada a Indie.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru