Britská banka Standard Chartered urovnala ve Spojených státech obvinění z praní špinavých peněz. Dopustit se jej měla tím, že několik let umožňovala finanční transakce mezi Íránem a zbytkem světa, ačkoliv se na ni vztahoval zákaz v rámci mezinárodních sankcí proti Íránu.

Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York oznámilo, že banka zaplatí pokutu 340 milionů dolarů (asi 6,9 miliardy Kč).

DFS obvinilo banku Standard Chartered z toho, že pomohla Íránu v letech 2001 až 2007 skrze asi 50 tisíc operací "vyprat" až 250 miliard dolarů (asi 5,1 bilionu Kč).

Hlídací psi na dva roky

Regulátor oznámil, že banka zpřísní vnitřní kontrolu a přistoupila na to, že po dobu minimálně dvou let bude mít monitorovací orgán, který bude v newyorské pobočce vyhodnocovat rizika spojená s praním špinavých peněz. Právě newyorské pobočky Standard Chartered se obvinění týkala.

Zástupce DFS Benjamin Lawsky na začátku minulého týdne šokoval finanční svět oznámením, že se britská banka spojila s íránskou vládou a v letech 2001 až 2007 jí pomohla legalizovat asi 250 miliard dolarů (zhruba 5,1 bilionu Kč). Způsobila tak prý, že americký finanční systém byl zranitelný vůči teroristům. Banka se proti nařčení ohradila.

Šéf banky Peter Sands k obvinění řekl, že nezákonné transakce byly v objemu do 14 milionů dolarů (asi 284 milionů Kč), tedy podstatně méně, než uváděly americké úřady.

DFS ale v oznámení mimo jiné uvádí, že banka "souhlasila, že předmětné vystupování zahrnovalo transakce v objemu minimálně 250 miliard dolarů". Reakce banky nebyla hned po sdělení úřadů známa.

Ve Velké Británii se minulý týden objevily spekulace, že za obviněním banky Standard Chartered by mohl být komplot. Akcionáři banky i někteří politici vyslovili hypotézu, že Američané mohou mít důvod zdiskreditovat Londýn jako konkurenční finanční centrum, z čehož by pak silně profitoval New York.