Aféra týkající se úniku tajných papežských dokumentů bude mít ve Vatikánu soudní dohru - tamní tribunál v pondělí rozhodl, že za krádež se bude zodpovídat nejen osobní sluha Benedikta XVI., ale také další zaměstnanec papežského státu. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. Ten také poprvé zveřejnil bližší podrobnosti týkající se široce medializované aféry.

Kromě komorníka Paola Gabrieleho, který v celém případě figuruje už od chvíle, kdy jeho zatčením koncem letošního května vyšla celá záležitost na světlo, se bude u soudu zodpovídat i další člověk.

Vatikán v pondělí poprvé připustil, že Gabriele mohl mít pomocníka a jako podezřelého jmenoval Claudia Sciarpellettiho, který měl v papežském sídle na starosti informační technologie. Podle Lombardiho ale byla jeho role v případu jen okrajová.

"V žádném případě se nedá hovořit o komplicovi, byl to známý, který mohl Gabrielemu pomáhat," popsal v pondělí roli programátora Sciarpellettiho Lombardi. Vatikán zároveň oznámil, že obžalobou dvou mužů vyšetřování celé aféry nekončí. Není tedy vyloučeno, že u soudu skončí ještě někdo další.

"Věděl jsem, že způsobím šok"

Papežův komorník bude obžalován z krádeže. Značně přitížit mu ale může fakt, že vyšetřovatelé při prohlídce jeho bytu kromě dokumentů našli také šek na 100 tisíc dolarů (asi dva miliony korun) nebo dárky, které papež obdržel. Pokud bude Gabriele uznán vinným, hrozí mu trest od jednoho roku do šesti let vězení. Papež se také může rozhodnout, že mu udělí milost.

Podle dokumentů soudu, které cituje agentura Reuters, komorník vyšetřovatelům svůj čin přiznal. Dokumenty prý vynášel proto, že v církvi všude kolem sebe viděl "zlo a korupci" a chtěl na tyto nešvary upozornit, protože "papež o nich nebyl dostatečně informován". "Byl jsem si jistý, že šok, který způsobím také za pomoci médií, bude zdravý a pomůže navést církev zpět na správnou cestu," cituje komorníka vyšetřovací protokol.

Přesné datum, kdy soud začne, zatím Vatikán nestanovil. Tribunál se ale nejspíš nesejde dříve než koncem září, kdy končí jeho letní provozní přestávka. Přelíčení má být veřejné.

Aféra "Vatileaks"

Aféra Vatileaks, jak ji média okamžitě pojmenovala, naplno propukla letos v květnu. Tehdy byl zatčen Gabriele, do té doby považovaný za velmi loajálního papežova sluhu. Komorník skončil ve vazbě, z níž byl koncem července propuštěn do domácího vězení.

Už dlouho před jeho zadržením ale italská média otiskovala důvěrné papežské dokumenty a dopisy, které mimo jiné svědčily o mocenských šarvátkách mezi církevními hodnostáři a o možné korupci. Dokumenty ve své knize Sua Santita (Jeho svatost) použil i publicista Gianluigi Nuzzi.

Italská média pozadí celého skandálu široce rozebírají, odborníci na dění ve Vatikánu například spekulují o tom, že komorník mohl být pouze pěšákem ve vyšší hře církevních hodnostářů, kteří bojují o moc. Například deník La Repubblica napsal, že do celé věci jsou zapojení i vysocí představitelé církve, kteří se v papežově zájmu snaží upozornit na korupci a nekalé praktiky. Kampaň je údajně zaměřena na druhého muže Vatikánu, kardinála Tarcisia Bertoneho.