Česká finanční skupina PPF získala výměnou za akcie v ruské bance Nomos podíl v ruské společnosti Uralkali, která je největším producentem uhličitanu draselného na světě. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na firmu Otkritie Financial Corp.

PPF minulý týden uvedla, že prodala svých 26,5 procenta v Nomos. Podíl 19,9 procenta získala skupina Otkritie Financial a zbývajících 6,6 procenta koupili ruští podnikatelé Alexander Mamut a Oleg Malis.

 

"Otkritie Financial Corporation oznamuje, že koupila 18,392.052 akcií Nomos Bank od PPF Group v rámci dohody o výměně akcií. Jako protihodnotu za svůj podíl v Nomos Bank PPF Group obdržela podíl v Uralkali," uvádí se v dnešním prohlášení Otkritie Financial.

Firma uvedla, že jedna akcie Nomosu byla vyměněna za 3,44 akcie Uralkali a jedna depozitní poukázka banky za 0,344 depozitní poukázky Uralkali. Akcie Uralkali použité při výměně Otkritie koupila od firmy ICT Group.

Podle výpočtů agentury Reuters by měla PPF vlastnit ve firmě Uralkali, která je rovněž výrobcem průmyslových hnojiv, podíl 2,15 procenta. Mluvčí Uralkali na dotaz agentury Reuters uvedl, že firma ještě neobdržela oznámení o změně akcionářů.

Potaš má potenciál

Uralkali je největším světovým producentem uhličitanu draselného, nazývaného potaš. Na celosvětové výrobě má zhruba pětinový podíl a její rezervy potaše jsou druhé největší na světě.

Potaš má široké využití, používá se při výrobě skla, v textilním a papírenském průmyslu, při výrobě léků, v analytické chemii, v zemědělství jako umělé hnojivo a je rovněž součástí pracích prášků.

PPF v Rusku vlastní banku Home Credit & Finance Bank (HCFB), která patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů, jakož i jeden z nejvýznamnějších řetězců obchodů se spotřební elektronikou Eldoradou a rozvíjí tu také projekty na trhu nemovitostí, hlavně logistických center a kancelářských budov. V bance Nomos, která je podle aktiv osmou největší v Rusku, působila od roku 2007.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru