Týdeník Ekonom má k dispozici výsledky unikátní studie, kterou si nechala vypracoval německá společnost DHL. Tým desítek vědců a ekonomů v ní načrtl celkem pět různých scénářů, které svět vyobrazují například jako místo, kde státy hledí jen samy na sebe, nebo jako místo, kde tón neudávají národní vlády, ale radnice mnohamilionových měst.

Belgický ekonom Fathi Tlatli podle těchto závěrů připravuje návrhy konkrétních řešení pro budoucí rozvoj globální přepravy. (Rozhovor s ním najdete - ZDE.)

První scénář
Divoká ekonomika - hrozící kolaps

Svět se vyznačuje masivní spotřebou a vytrvalým hladem po energetických surovinách. Obchodní překážky byly odstraněny a celosvětový obchod vzkvétá. Ekonomická moc se přesunula do Asie a někdejší "rozvíjející se ekonomiky" zastínily Západ. Tento svět však v sobě již nese zárodek svého zániku: nekontrolované využívání přírodních zdrojů vede ke stále častějším přírodním katastrofám, které často narušují přepravu zboží a zásobování.

Druhý scénář
Vláda megaměst

Národní státy jsou oslabené a centrem světové moci se staly mnohamilionové metropole. Každá z nich řeší problémy se znečištěním a dopravními kolapsy, proto jsou nucené vzájemně spolupracovat. Jejich zájmem je volný obchod a takzvaný zelený růst. Místo národních vlád ale prosazují své zájmy raději přes nadnárodní instituce. Výroba ve městech se stává plně automatizovanou a doprava včetně té nákladní se stále více stěhuje pod zem. Své návyky mění i spotřebitelé - místo nákupu zboží preferují jeho pronájem.

Třetí scénář
Životní styl na míru

V tomhle světě jsou rozhodující individualizace a osobní spotřeba. Zákazníci si zvykli vytvářet si své vlastní produkty. Hlavní roli proto hraje technologie 3D tiskáren, jež spotřebitelům nabízejí možnost tisknout produkty na míru. Obchod se oproti dnešku rapidně změní. Masové využití tiskáren způsobí, že zboží bude třeba přepravovat pouze na krátké vzdálenosti, přičemž na velké vzdálenosti budou proudit zejména jen data, polotovary a nerostné suroviny. Důraz se začne klást na dodávky kazet pro 3D tiskárny, stejně jako na sběr a recyklaci starých produktů.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru