Jednoduchý způsob, jak otestovat výkonnost jednotlivých zemí světa a jejich pošt, vymyslela skupina amerických ekonomů.

Odeslali falešné dopisy neexistujícím podnikům na vymyšlených adresách ve 159 zemích a rok počkali, které z nich se vrátí zpátky odesilateli - profesorovi Rafaelu LaPortaovi z Dartmouth College, napsala ve čtvrtek agentura AP.

Všechny dopisy mířily do zemí, které jsou členy Světové poštovní unie (UPU). Její pravidla vyžadují, aby se dopisy s nesprávně napsanou adresou vrátily odesilateli během jednoho měsíce.

Do roka se LaPortaovi vrátilo 59 procent dopisů, ovšem během 90 dní se vrátily z pouze čtyř zemí - krom USA také České republiky, Salvadoru a Lucemburska.

Naopak v 16 státech dopisy zmizely jako v Bermudském trojúhelníku - například v Rusku, Tádžikistánu, Kambodži a hned několika zemích v Africe.

Z bohatých rozvinutých zemí se vrátilo téměř 85 procent dopisů, zatímco z chudších a méně rozvinutých států došla zpět méně než třetina odeslaných dopisů.

Výsledky podle ekonomů naznačují, že vlády v rozvojových zemích trpí stejnou nevýkonností či špatnou výkonností jako soukromý sektor. A jakkoli výsledky nebyly nijak překvapivé, "je důležité si uvědomit, že ne všechna špatná vláda je způsobena jen politikou", napsali autoři testu.