Václav Havel nebyl náročnější než jiní klienti. Nedělám rozdíl mezi praktickými věcmi a dekorativními předměty, tvrdí architekt Bořek Šípek v dalším díle rozhovorů z letního seriálu na IHNED.cz s úspěšnými osobnostmi.

V roce 1968 jste ve svých devatenácti letech odešel do Německa, kde jste vystudoval architekturu a filozofii. Co jste doufal, že na vás za hranicemi čeká?

To už je tak dávno, že si to v podstatě ani nepamatuji. Ale vím určitě, že jsem neměl prakticky žádná očekávání krom jediného - chtěl jsem tam vystudovat.

Dnes jste světově uznávaným architektem, jaká byla vaše cesta na vrchol?

Cesta sama o sobě vede lineárně odněkud někam. Tady to takhle nefunguje, myslím si. Je to spíše takový kruh, na který se neustále něco nabaluje.

Deset let jste pracoval na obnově hradních interiérů jako hlavní architekt správy Pražského hradu. Jak se tato práce lišila oproti jiným zakázkám? Byl Václav Havel náročnější než jiní klienti?

Hradní zakázky byly stejné jako jakékoliv ostatní zakázky, které dělám. Měly jen jediné specifikum, a sice,že bylo třeba brát neustále ohled na památkáře. Václav Havel nebyl náročnější než jiní klienti. Naopak byl velmi kooperativní. Velmi se o vše zajímal a rád se do procesu zapojoval.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru