Americký dolar zahájil druhé čtvrtletí slibně dosažením 18měsíčního maxima ve srovnání s měnami nejvýznamnějších obchodních partnerů. Nicméně, stejně jako v minulosti, i tentokrát lze z větší části tento růst vysvětlit postavením dolaru jako bezpečného útočiště.

Jinými slovy se dolaru daří tehdy, když někdo jiný strádá. Jako hlavní faktory posílení USD lze uvést dluhovou krizi eurozóny a v nedávně době také významnou korekci cen komodit a negativní vyhlídky ekonomického růstu, zejména jejich rozšíření na rozvíjející se trhy.

V nejbližším horizontu roku 2012 stále čelíme obrovským makroekonomickým rizikům, která nahrávají silnému dolaru. Také to vypadá, že americká ekonomika má našlápnuto na lepší výsledky než jiné světové ekonomiky a má lepší pozici pro oživení slabého globálního růstu.

To by se mělo stát díky demografii, z velké části oddluženému finančnímu systému, levnějším nemovitostem, flexibilitě pracovního trhu a dalším možným politickým nástrojům (včetně možnosti přijetí nového zákona o repatriaci zahraničních zisků (Homeland Investment Act, HIA), který umožní vrátit do USA firemní zisky ve výši více než 600 mld. USD) nebo měnící se energetické bilanci.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru