Kontrola v Budvaru

 (výtah ze souhrnu kontrolní zprávy MZe)

Nedostatky:
- Porušení povinnosti zveřejňovat transakce se spřízněnými osobami.
- Nedodržení zákona o archivnictví a spisové službě.
- Nedostatky v nastavení pravidel a provádění výběrových řízení včetně funkčnosti vnitřního kontrolního systému.

Uložená opatření:
- Aktualizovat směrnici Systém tvorby a kontroly organizačních a řídicích aktů.
- Zajistit řádné plnění opatření uložených zápisy z kontrol.
- Zlepšit informovanost dozorčí rady o výsledcích vnitřních a vnějších kontrol.

Zdánlivě do vytracena míří souboj mezi ministerstvem zemědělství a vedením Budějovického Budvaru, který přitom na jaře začal těžkou kanonádou ze strany státních úředníků (viz Ekonom č. 7/2012). Výhrady k hospodaření pivovaru měla potvrdit hloubková kontrola. Její výsledky má týdeník Ekonom k dispozici (viz box Kontrola v Budvaru vlevo) - nezdá se však, že by obsahovaly cokoli třaskavého.

Oficiálně také obě strany stále drží už na jaře dohodnutého bobříka mlčení. Nicméně zasvěcené zdroje z obou stran hovoří jasně: Teď proběhlo jen první kolo, a ministerstvo se svého plánu na výměnu vedení pivovaru a případně i následnou klíčovou dohodu mezi Budvarem a jeho známkoprávním protivníkem Anheuser-Busch Inbev nevzdá.

Osm pochybení

Dvaašedesátistránková kontrolní zpráva shrnuje závěrem v osmi bodech hlavní nedostatky, jichž se národní podnik dopustil. Drtivá většina z nich se přitom týká "nezáživných" administrativních mezer v interních předpisech podniku - což podle kuloárních informací z pivovaru ani nemělo být plánovaným předmětem kontroly.

Zpráva také obsahuje jedenáct jen velmi obecně formulovaných a vesměs administrativních opatření, podle nichž má vedení firmy pochybení napravit.

Budvar se vaří jinak. Kvůli typické barvě se provzdušňuje
Budvar.mp4.jpg

"Nemohu a nebudu se zatím ke kontrole vyjadřovat," zdůraznil ředitel Budvaru Boček. Připustil ovšem, že minulý čtvrtek podal v patřičné lhůtě ministerstvu k jeho kontrole oponentní připomínky.

Jak zjistil týdeník Ekonom, Budvar například uznává, že má lépe zveřejňovat takzvané transakce se spřízněnými osobami, respektive zlepšit úroveň archivování materiálů. Zároveň se však ohrazuje právě proti tomu, aby se vnější kontrola zabývala vnitřními předpisy firmy.

Ministerstvo právě v těchto dnech připomínky vedení Budvaru posuzuje. Pak hodlá zprávu předložit dozorčí radě podniku.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru