Agentura S&P tím podpořila Německo jen deset dnů poté, co konkurenční ratingová agentura Moody´s výhled hodnocení největší evropské ekonomiky zhoršila na negativní.

Zatímco Moody´s upozorňuje na rostoucí rizika pro Německo spojená s dluhovou krizí v eurozóně, podle S&P je naopak země stále stabilní a díky vysoké konkurenceschopnosti tamní ekonomiky není třeba výhled ratingu zhoršovat.

„Podle našeho názoru má Německo diverzifikovanou a konkurenceschopnou ekonomiku, která již prokázala, že se dokáže vyrovnat s těžkými hospodářskými a finančními šoky,“ odůvodnila svůj postoj S&P.

I přes takovou chválu ale agentura upozorňuje, že letos německá ekonomika zpomalí svůj růst. S&P předpokládá jednoprocentní růst hrubého domácího produktu SRN v letošním i příštím roce. 

Zástupci agentury S&P také upozornili, že rating Německa by se mohl snížit, pokud by čistý státní dluh SRN dosáhl 100 procent hrubého domácího produktu z nynějších necelých 80 procent. „To by mohlo nastat například v případě systematicky vyšších deficitů nad úrovní tří procent HDP, tedy vysoko nad ústavním limitem,“ uvedla S&P podle agentury Reuters.

Pokud by ratingová agentura Moody´s skutečně snížila nejvyšší hodnocení Německa, Lucemburska a Nizozemí, zůstalo by již jen devět zemí, které by si udržely prestižní nejvyšší rating u všech třech velkých světových agentur, S&P, Fitch a Moody´s.

Do klubu premiantů by tak patřily již jen Dánsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, Austrálie, Kanada, Singapur a Finsko jako jediný člen eurozóny.