Majitel úspěšné české IT firmy Y Soft Václav Muchna hodlá deset až dvacet procent zisku firmy, která je světovou dvojkou v oblasti tiskových řešení, každý rok převádět do své nově založené dceřiné firmy Y Soft Venture Capital.

„Již jsme investovali do dvou projektů. Pomáhat začínajícím podnikatelům, kde mohu zužitkovat nabyté zkušenosti i náš globální dosah, mě neskutečně baví a naplňuje,“ řekl Muchna týdeníku Ekonom.

Konsolidované celkové tržby Y Soft činí 11 milionů eur. V posledních sedmi letech tržby firmy vždy dvojnásobně rostou.

Dvaatřicetiletý podnikatel založil svou firmu ve 20 letech. Netrvalo dlouho a zahájil spolupráci s velkými výrobci tiskáren – KonicaMinolta, Xerox, HP a dalšími – a s tiskovým řešením SafeQ prorazil doslova v celém světě. Původně brněnská firma má nyní vlastní pobočky v Japonsku, Singapuru, USA, Izraeli či Maďarsku.

Jako podnikatele ho v Česku trápí řada praktických problémů: především nestabilní právní zázemí a daňový systém, kdy se řada věcí mění s tím, jak se u moci střídají různé vlády. „Situace je prostě nejistá, a to rozhodně nepomáhá přílivu kapitálu a financování nových projektů,“ říká.

Ideální role státu je podle něho v podpoře vzniku nových firem a rizikového kapitálu, který by investoval do nových technologií. „Vedle toho samozřejmě stojí základní výzkum, který potřebujeme jako sůl. Česko zaostává za přenosem mezi základním a aplikovaným výzkumem. Spolupráce firem s univerzitami je v často spíše marketingová, ,aby se něco vykázalo‘, ale skutečné přínosy základního výzkumu Česko moc neřeší.“


PROFIL VÁCLAVA MUCHNY SPOLU S DALŠÍMI PĚTI ČESKÝMI MLADÝMI A ÚSPĚŠNÝMI PODNIKATELI A MANAŽERY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM (LETNÍ DVOJČÍSLO), KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 2. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

 banner 2

 

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru