Podle Treichla teď Česko může těžit z toho, že je mimo eurozónu a je na rozdíl od států platících eurem stabilní zemí.
HN: Nedávno jste prohlásil, že Česká republika platí ze svých dluhopisů, tedy ze státních půjček, poloviční úroky oproti Slovensku jen proto, že není v eurozóně. Má tedy Česká republika zůstat mimo eurozónu?
Nemám rád tuhle otázku. Ale řeknu vám to. Bohužel pro Evropu je odpověď ano. Euro je projekt, který měl sblížit ekonomický vývoj v jednotlivých zemích. V posledních třech čtyřech letech ale spíše vidíme, jak se jednotlivé země eurozóny od sebe vzdalují. Pokud bude tento vývoj trvat, nevstupujte do eurozóny. Česká republika je teď ve výhodné situaci, má vlastní měnu, nezávislou měnovou politiku. Podle mě je tu ale šance, že země jako ta vaše mohou pomoci tento vývoj v eurozóně obrátit. Polsko, Česká republika a třeba Švédsko mohou říci, přijmeme euro, když se stane to, to a to.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru