Aktualizovaná státní energetická koncepce počítá v příštích letech s větším využitím jaderné energie a postupným uzavíráním dožívajících uhelných elektráren. Další rozvoj obnovitelných zdrojů se bude moci obejít bez významné finanční podpory státu. Na tiskové konferenci to v úterý řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Využití jádra vzroste po dostavbě dalších bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Využití jaderného paliva má ze současných 16 procent v energetickém mixu vzrůst na 30 až 35 procent v roce 2040. Naopak u hnědého uhlí chce Kuba, aby bylo více využíváno v teplárnách. Podíl tuhých paliv má v mixu klesnout ze 40 procent na 12 až 17 procent. Využití plynu vzroste z 18 procent na 20 až 25 procent.energeticka koncepce

Koncepce má podle Kuby přispět k modernizaci zastaralé energetické infrastruktury v Česku a zajistit bezpečnost energetických dodávek. Důležité je podle ministra také to, aby měli čeští spotřebitelé a průmysl elektřinu a teplo za přijatelné ceny.

Otázku prolomení těžebních limitů uhlí koncepce konkrétně neřeší. "Do roku 2035 vystačí Česká republika s uhlím bez prolomení těžebních limitů," předpokládá ministr. Počítá však s tím, že limitech bude nutné rozhodnout kolem roku 2020 a případně jasně stanovit, kam bude vytěžené uhlí směřovat. Do té doby musí být uhlí spalováno účinněji, podotkl. U malých domácích kotlů má uhlí postupně zcela nahradit elektřina, plyn a obnovitelné zdroje.

Obnovitelné zdroje energie

Finanční podporu obnovitelných zdrojů chce po roce 2014 Kuba významně omezit. Podpora státu má mířit  například do zjednodušení povolovacích procesů u obnovitelných zdrojů či dostupnosti kapacity v síti pro tyto zdroje. Prostor však stále vidí pro malé solární zdroje na střechách domů a pro biomasu, které by měly být na trhu konkurenceschopné.

"Státní energetická koncepce počítá s dalším rozvojem obnovitelných zdrojů, ale pouze tam, kde je to ekonomicky udržitelné," prohlásil ministr. "Bohužel systém, který byl doposud v Česku uplatňován, není dlouhodobě udržitelný. Obnovitelné zdroje energie nejsou cesta pro zajištění energie pro český průmysl,“ postěžoval si.

Podle Jana Rovenského z ekologického hnutí Greenpeace je potenciál pro využití obnovitelných zdrojů v Česku mnohem vyšší, než očekává ministerstvo. Kuba ale zdůraznil, že další rozvoj obnovitelných zdrojů musí být ekonomicky udržitelný.

Které budou hlavní obnovitelné zdroje?

obnovitelne zdroje

Cena elektřiny poroste

Koncepce zároveň počítá s tím, že konečná cena elektřiny postupně z různých důvodů poroste ze současných zhruba 3 500 Kč za megawatthodinu až na téměř 4 500 Kč/MWh v roce 2040. Do cen se například promítnou investice do elektrizační soustavy.

Rovenský také kritizuje záměr zvyšovat využití jaderné energie. "Podle našich propočtů bychom se v budoucnu mohli obejít bez uhlí i bez jádra," řekl. Mnohem více by podle něj stát měl podporovat energetické úspory.

Podle Kuby bude koncepce spojena s řadou legislativních změn, které zavedou plánované změny do praxe. "Naše aktualizace obsahuje téměř stovku konkrétních legislativních, procesních, administrativních a technických nástrojů a opatření s vymezením odpovědného resortu a termínu realizace," dodal ministr.

Aktualizovaná státní energetická koncepce má stanovit vývoj v české energetice zhruba do roku 2040. Kuba chce dokument předložit vládě na konci srpna společně se surovinovou koncepcí. Nyní dokument míří do meziresortního připomínkového řízení.