Britové v pátek slaví sportovní svátek, který zažili pouze dvakrát v dějinách. Je to zároveň svátek, za nějž utratili 9,3 miliardy liber (přes tři sta miliard korun), a není vůbec jisté, že se jim investice vrátí.

Přestože jsou britské firmy i politici přesvědčeni, že jde o ekonomickou injekci, která se vyplatí, někteří analytici varují, že by to mohla být injekce smrtící. Obávají se, že náklady na olympiádu jsou zbytečný luxus, který si Anglie v současné ekonomické situaci nemůže dovolit.

Pro Brity mají olympijské hry v Londýně symbolický význam. V době přísných škrtů a stagnující ekonomiky je olympiáda světlem na konci tunelu úspor, které by mohlo stojatou britskou ekonomiku rozproudit. Také proto britský premiér David Cameron povzbuzuje občany i firmy, kudy chodí.

"Následující čtyři týdny budou prostě úžasné. Budeme si je pamatovat po celý život. Naše děti se je budou pamatovat také," řekl Cameron tři týdny před zahájením.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Bude-li se historie opakovat, pak se britská olympijská investice ukáže jako zbytečný luxus, zvlášť v době ekonomického poklesu. Britové ale věří, že se jim peníze vrátí, ještě zhruba čtyři miliardy vydělají, a navíc získají šedesát tisíc nových pracovních míst.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru