Mezinárodní ratingová agentura Moody's v pondělí v noci zhoršila výhled ratingu pro Německo, Nizozemsko a Lucembursko na negativní. Tím tyto země varovala před ztrátou jejich nynějšího prestižního nejvyššího ratingu Aaa.

Varování, že může v dalších dnech snížit rating těchto tří zemí, agentura zdůvodnila především nejistotou ohledně vývoje dluhové krize v eurozóně. Odborníci Moody's tvrdí, že země jako Španělsko a Itálie budou potřebovat další finanční pomoc, což zasáhne země s nejvyšším ratingem.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Podle agentury se zvyšuje riziko výstupu Řecka z eurozóny, což by znamenalo další zhoršení situace ve Španělsku a Itálii. Tyto země by v tomto případě zřejmě ztratily možnost získat peníze na financování svého dluhu z trhu od investorů.

Pokud by se tak stalo, zbylé země eurozóny by musely najít prostředky na záchranu těchto ekonomik. Problémem ale je, že obě dvě zmíněné ekonomiky jsou natolik velké, že Evropa na záchranu ani jedné z nich nemá dostatek prostředků.

,,Snížení výhledu je překvapení pouze pro pár jedinců, kteří nesledují trh. Podle kontraktů CDS je již dávno Německo rizikovější než USA, byť má paradoxně lepší rating," komentuje aktuální dění pro IHNED.cz portfoliový stratég Raiffeisenbank Aleš Michl.

Zároveň přikládá graf z letošního února, kde je vše jasně vidět:

20120214 ratngVScds2

Očekává se růst výnosů dluhopisů

Zhoršený rating je varováním pro případné investory, že se u hodnoceného subjektu zhoršila schopnost splácet závazky.

Snížení ratingu může vést k tomu, že investoři budou od dluhopisů příslušných zemí vyžadovat vyšší výnosy.

Agentura naopak potvrdila současný Aaa rating Finska a přiřadila mu stabilní výhled. Moody´s ocenila hlavně to, že země není zadlužená a má malý a lokálně orientovaný bankovní systém.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru