Američané truchlí nad 12 oběťmi pátečního masakru, které při premiéře filmu o Batmanovi v kině na předměstí Denveru zastřelil student medicíny James Holmes, a ptají se, co vlastně takovou tragédii způsobilo.

Mnozí přitom kritizují druhý dodatek Ústavy USA, který Američanům zaručuje právo držet a nosit u sebe zbraň.

"Každým rokem od 11. září 2001 zemře kvůli střelným zbraním v USA na 30 tisíc lidí,"  upozorňuje ve svém komentáři časopis The Atlantic. "I přesto nikdo nevolá po tom, aby se jednotlivé státy a federální vláda snažily o prevenci namísto trestání."

Stát Colorado, kde se páteční incident odehrál, patří mezi největší zastánce druhého dodatku - k výraznému zpřísnění pravidel pro nákup zbraní zde nedošlo ani po masakru na denverské střední škole Colombine, při níž dva studenti v roce 1999 zastřelili 12 spolužáků a jednoho učitele.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.