Ačkoliv někteří analytici mají vypracované scénáře počítající s rozpadem eurozóny, podle šéfa Evropské centrální banky (ECB) není euro v nebezpečí. "Je nezrušitelné," řekl dokonce Mario Draghi.

Podle něj analytici nepochopili, jak velký politický kapitál již členové eurozóny do podpory unie investovali a neberou v úvahu podporu euru od občanů Evropy.

Draghi ale zároveň dodává, že bude potřeba měnu podpořit větší integrací mezi členy eurozóny. Nevyhnutelná tak bude finanční, rozpočtová a politická unie, která povede k vytvoření nových nadnárodních orgánů.

Evropští představitelé učinili krok k větší integraci minulý měsíc na summitu v Bruselu. Tam se dohodli, že ECB bude mít na starosti dohled nad bankami v regionu, a dali záchrannému fondu ESM (Evropský stabilizační mechanismus) pravomoci k rekapitalizaci problémových bank v eurozóně.

Draghi zároveň dodal, že aktivity ECB v oblasti měnové politiky a dozoru nad bankami budou muset být oddělené, aby se banka vyhnula střetu zájmů, a naznačil, že bude muset být vytvořena "nezávislá struktura".

Prezident ECB rovněž nečeká, že by se eurozóna jako celek propadla do recese. Situace by se podle něj měla začít zlepšovat na přelomu letošního a příštího roku.

ECB tento měsíc snížila hlavní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,75 procenta, aby podpořila skomírající ekonomiku eurozóny, když inflační tlaky ustoupily. Draghi dodal, že ECB je připravena podniknout další kroky v případě, že se objeví riziko deflace. ECB si stanovila za cíl držet inflaci lehce pod dvěma procenty.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru